NA DANAŠNJI DAN UMRO JE DUŠKO RADOVIĆ

16-08-2021

„Probijao sam led da bih mogao disati. Borio se protiv tuđe i svoje dosade. Pokušavao da se setim nečeg drugog. Izmišljao imena sopstvenim iskustvima i saznanjima. Igrao se, jer raditi ne volim. Bežao iz svog malog i siromašnog života. Udvarao se drugima. Grickao, bockao, kraduckao i živuckao. Hteo sam da budem bolji pisac, ali nisam umeo.“

Tako je govorio jedan od najpoznatijih srpskih pesnika, pisac, novinar i TV-urednik, Dušan Radović.

Rođen je u Nišu 1922. Godine, a zbog prirode očevog posla preselio se s porodicom u Suboticu, gde je 1931. godine napisao svoju prvu pesmu. 1934. godine počeo je da objavljuje svoje prve pesme za decu u listu "Železnički venac" i dnevnom listu "Vreme".

Nakon tragedije koja je pogodila porodicu Radović (sestra Dušanova, Desanka, udavila se 1936. godine) sele se 1938. Za Beograd.

1946. godine, Dušan je odustao od fakulteta i zaposlio se. Već sledeće godine postao je glavni urednik lista "Pionirske novine" i tada počinje profesionalno da piše literaturu za decu. 1960. postao je urednik Programa za decu Televizije Beograd. Vodio je emisije "Na slovo, na slovo", "Laku noć, deco" i "Smešne reči". 1970. godine njegova poema "Če, tragedija koja traje" izlazi u Njujorku, a za tekst istoimene predstave dobija nagradu Sterijinog pozorja. 1973. godine Radović je pokrenuo časopis "Poletarac".

Njegova dela prevođena su na mnoge poznate svetske jezike. Poznate nagrade koje je Radović dobio za svoj književni rad su nagrada Neven, nagrada Mlado pokolenje, nagrada Zmajeve dečje igre i mnoge druge. Dobio je diplomu Međunarodne organizacije za dječju književnost Hans Christian Andersen.

Najpoznatija dela ovog autora su zbirke pesama "Poštovana deco", "Smešne reči", "Pričam ti priču", "Vukova azbukaŽ", "Zoološki vrt" i mnoge druge. Uz njih Radović je objavio i knjige aforizama "Beograde dobro jutro 1, 2 i 3".

Posthumno su objavljene njigove knjige: "Vestern", "Ženski razgovori", "O plakanju", "Na ostrvu pisaćeg stola" i "Kratke priče", "Na slovo, na slovo".

Čuveni Duško, umro je 1984. godine u Beogradu, o kome je govorio:

“Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno.”




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar