Ljudski život, njegovo značenje i koliko ga mi cenimo ili ne u fokusu je izložbe Lucky to be alive – Sreća je biti živ, autora Nenada Gajića. Svoje višegodišnje iskustvo u različitim umetničkim medijima dizajna, ikonopisa, ilustracija, stop motion animacija, specijalnih efekata za filmsku, televizijsku i pozorišnu produkciju, ovaj autor pretočio je u osam hiperrealnih skulptura, koje postaju njegov lični i prepoznatljiv umetnički jezik.
- U pitanju je ciklus hiperrealnih skulptura kinetičkog mehanizma, koji je, zapravo, neki začetak u našoj zemlji ovakve vrste umetnosti i svakako iskorak iz tradicionalnog poimanja skulptura. Ciklus obuhvata osam skulptura svedenih tela životinja i ljudi koji su autoru bliski i životinja koje su ostavile trag. Time radovi nude pregršt univerzalnih pitanja sa kojima se svi identifikujemo, pitanja života, smrti, čoveka, prirode, tuge, radosti, trenutka u kome postojimo i željom da taj trenutak traje što duže – kaže kustos izložbe, Jasmina Bucek.
Kako stoji u katalogu izložbe, inicijalni okidač autora za posvetu ove vrste kreacije nastaje spontano, posmatrajući video o tek rođenom ptiću ispalom iz svog gnezda koji ne uspeva da preživi. Taj utisak oblikuje poriv Nenadovog stvaralaštva, želju da fragilnost života u realizaciji svog rada učini „besmrtnom“, sa namerom da ono što nam je blisko nastavlja da traje.
- Kroz skulpture analiziram život kao, ali i smrt, kao i sam protok vremena. Čovek mi jeste, na neki način, centralna tema, ali kroz životinje ja takođe pričam priču o čoveku. Kao u radu „Nightmare“ gde sam radio odraslu svinju, koja u suštini priča o čovekovim navikama, i čovekovim nekim lošim stremljenjima i ima neku upozoraviću poruku. Takod i ovaj rad: jedan trenutak koji prikazuje to pilence koje je ispalo iz gnezda isto u suštini priča o nama ljudima, o tome kako je čovekov život u suštini krhk i kratak i kako ga mi olako doživljavamo.
Rad na stvaranju skulptura trajao je preko tri godine i one su javnosti prikazane najpre u Pančevu, nakon kog je došao Kruševac, gde će biti otvorena do 10. decembra.
Ostavite komentar