GDE JE NESTALO KOPLjE SA SPOMENIKA?

Anoniman 17-09-2020

Sugrađanin Slavoljub Bojić, muzejski savetnik u penziji, je pre nekoliko godina, vodeći svoje rođake da im pokaže Spomenik kosovskim junacima, primetio da jedan deo nedostaje.

– Prilikom objašnjavanja reljefa „Ubistvo sultana Murata“, koji se nalazi na zapadnoj strani spomenika, primetio sam da jedan Turčin u ruci drži manji deo koplja, a ne, kako mnogi misle, nož. Najveći deo koplja je neko otkinuo i odneo. Ovo nije prvi put da neko skine sa spomenika deo i odnese. To otkriće je Bojić podelio sa svojim kolegama i prijateljima, među kojima je i Mihajlo Bojanić, profesor istorije u penziji.

– Ne znam kada i ne znam ko, ali jedan deo spomenika je oduzet. Radi se o zapadnom delu, gde je figura Miloša Obilića koji se sprema da ubije Murata odlomljen donji deo koplja koje drži turski vojnik iza. To je primetio moj kolega Slavoljub Bojić i kada mi je rekao odmah sam došao da proverim. Nije prvi put da se dešavaju takve stvari. Neshvatljive su takve stvari i takvi ljudi. – zaključuje Bojić.

- Do značajnijeg oštećenja Spomenika kosovskim junacima došlo je 2000. godine tokom demonstracija. Tada je odvaljeno gudalo iz ruku Filipa Višnjića, i upravo tada je iskrivljeno i koplje na zapadnom reljefu, - ističe iz Narodnog muzeja Kruševac, istoričar Natalija Topličanin i dodaje - Iskrivljeno koplje je zatim, nakon izvesnog vremena otpalo upravo zbog pomenutih oštećenja. Prilikom obeležavanja 100 godina od otkrivanja spomenika, 2004. godine rađena je konzervacija Spomenika. Tada je za konzervaciju bio zadužen Bane Savić, kolega iz Narodnog muzeja u Beogradu sa ekipom studenata. Tom prilikom spomenik je čišćen, sređene su mermerne i granitne površine. Ograda spomenika koja je bila iskrivljena takođe je restaurirana i ofarbana. Kolege konzervatori obavestili su me da je konzervaciju Spomenika poželjno raditi na svakih deset godina. Svakako, za sve naknadne procedure zadužene su kolege iz Beograda, navodi Topličanin.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar