RASADNIČKA PROIZVODNJA POTENCIJAL RAZVOJA

N.Popović 23-06-2022

Mesna zajednica Veliki Šiljegovac poneće Vidovdansku pohvalu grada Kruševca. Jedan od razloga je i unapređenje i zaštita životne sredine. Kada se to uzme u ozir i kada se zna da je oko 60 odsto rasadničarske proizvodnje u Srbiji skoncentrisano u Srbiji, dovoljno je razloga za pokretanje Sajma hortikulture.Zasluge za pokretanje imaju sasvim sigurno i rasadničari koji u ovoj poljoprivrednoj proizvodnji vide svoj način života i ostvarivanja profita. Proizvodnja i plasman ukrasnog bilja, šiblja i sadnica u Velikom Šiljegovcu bavi se veliki broj poljoprivrednih proizvođača. Uspeh je promenljiv i zavisi od angažmana i želji za uspehom. Pojedini su se specijalizovali za pojedine biljke i sadnice. Drugi su kombinovali proizvodnju i kasniju sadnju u dvorištima klijenata. Treći su se odlučili za profesionalnim bavljenjem rasadničarskim poslom. Da bi se sagledali svi aspekti ovog vida poljoprivredne proizvodnje neophodno je obići teren i razgovarati sa početnicima i sa proizvođačima koji su u svom poslu već izgradili ime i imidž prepoznatljiv i van granica ove ali i bivše države. Primer početnika sa potencijalom uspešnog rasadničara je Gazdinstvo Nenadović.

Vlasnik, direktor i glavni radnik ovog privrednog subjekta Bojan Nenadović dve godine se bori za svoj prostor pod nebom. Krenuo je na nešto više od hektara i trudi se da proširi svoje zasade ukrasnih lišćara, biljaka sadnica svih boja i mirisa. Danas uzgaja ukrasno bilje, šiblje i sadnice na više od 2 hektara a u pregovorima je da otkupi još parcela kako bi proširio svoju proizvodnju. – Nije lako, ali verujem u sebe i u svoju porodicu bez koje nema ni uspeha, započinje svoju priču Bojan Nenadović. Krenuo sam vrlo skromno i prihvatio savete starijih kolega koji se bave ovim poslom dugi niz godina. Uzor i velika podrška je moj prijatelj Zoran Milošević koji se ovim poslom bavi ozbiljno i na jedan način kojiizaziva respekt, relao je Nenadović. Za ovaj posao neophodno je imati vodu za zalivanje ali i važno je znati kakvo zemljište traže pojedine biljke i na kom područiju će biti plasirane, koje je zemljište kako bi kvalitet bio identičan u inicijalnom rasadniku ali i na terenu.

Za sada Nenadović nije koristio subvencije ali ne isključuje i tu mogućnost koja će omogućiti razvoj svog gazdinstva i rasadnika.

Porodica je velika podrška i podsticaj rada i želje za uspehom nije krio kao jedan od razloga ulaska u rasadničku priču, zaključuje Nenadović.

Kada se rasadnik prostire na 9 hektara i kada se za proizvodnju koristi 15 hektara plodne zemlje, onda se zna da je u pitanju ozbiljna proizvodnja i repektabilno preduzeće. Govorimo o Rasadniku „Nina“ iz Velikog Šiljegovca. Vlasnik Zoran Milošević teži boljem i kavlitetnijem konačnom proizvodu. To ga pokreće i to stvara razlog uspešnog bavljenja ovim poslom.

– Nisam očekivao uspeh preko noći, započinje priču Milošević, znao sam da je to posao koji traži veoma ozbiljan rad i zalaganje. Uspeh stiže polako i zato je svaki put sve slađi. Dok su svi širili svoje parcele pod žitaricama ili voćem i povrćem, ja sam sa svojom porodicom širio asortiman rasadničarskih biljaka. Na samom početku to su bile tuje i niski četinari da bi sada uzgajao i pijedine egzotične ukrasne biljke. Danju sam bio u polju a uveče sam vadio rasad i putovao u druge krajeve države kao bi sadio i ukrašavao tuđa dvorišta. Nije mi bilo mučno jer sam želeo da uspem. Ni sad nisam od onih koji su samozadovoljni sosptvenim uspehom. Milsim da nisam dostigao vrh i da ima mesta napredovanju i usavršavanju. Prošle godine delegacija iz Belgije bila je gost Rasadnika Nina ali i ambasador belgije u Srbiji. To je jedno lepo iskustvo za mene i moju porodicu. Belgija i Holandija predstavljaju zemlje koje se prepoznbaju po ovom vidu poljoprivredne proizvodnje. Kada vas udostoje posetom i komplimentima znači da ste postigli određeni uspeh. To nam nije rekao Milošević to su rekli sa Šumarsog fakulteta u Beogradu koji stalno dovode svoje studente na praksu i upoznavanje sa pojedinim biljkama i načinom uzgoja.

Zbog konstatnih obilazaka stvorila se ideja da se od stare i zapuštene vodenice napravi svojevrsni etno restoran i etno selo gde bi svi ti putnici namernici mogli da se okrepe i osveže, otkriva jednu poslovnu ideju Zoran Milošević. Jedeni problem koji je on izdvojio ekipi je 800 metara neasfaltiranog puta. – Mislim da bi tebalo to asfaltirati, naravno i ja bi učestvovao. Milim da će lokalna samouprava to prepoznati kao potencijal razvoja i da će asfalt biti postavljen do Sajma hortikulture koji će na jesen biti u Velikom Šiljegovcu.

Rasadnik Nina zapošljava 20 stalnih radnika i više desetina sezonskih tokom godine. Konstantno ulaganje, usavršavanje i proširivanje proizvodnje siguran su put do uspeha, otkriva tajnu svog poslovnog uspeha Zoran Milošević. Uz želje za dalji uspeh i dobar plasman kao i da Sajam hortikulture zaživi ostavljamo i Miloševiće i Nenadoviće da rade i stvaraju svoju budućnost.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar