1. OKTOBAR - MEĐUNARODNI DAN STARIH - OVE GODINE AKCENAT NA DIGITALNOM OPISMENJAVANJU STARIH LICA

Danijela Karajović 22-11-2022

Društveni tokovi neumitno menjaju situaciju sa etapama u ljudskom životu. Iako se lica starija od 65 godina svrstavaju u grupu ljudi trećeg doba, podaci i činjenice govore drugačije. Danas se oni sa 65 ne razlikuju mnogo od deceniju mlađih, a često može biti i obratno. Međutim ono što je izvesno jeste da se ljudski vek produžio i da su se potrebe onih iz trećeg doba izmenile, odnosno danas su radno aktivni najčešeće penzioneri. Oni rade dopunske poslove kako bi dopunili kućni budžet il koriste veštine stečene tokom života. Zbog toga je i ovogodišnji Međunarodni dan starih posvećen digitalnom obrazovanju onih koji su u trećem dobu, kako bi lakše savladali kompjuterske veštine, omogućili sebi bržu dostupnost svim informacijama i uslugama koje doba interneta pruža, ali i traži.

Zašto i kada je ustanovljen Dan starih, koji se pretače u ceo mesec oktobar posvećen starijim osobama

Međunarodni dan starijih osoba se u svetu i kod nas obeležava 1. oktobra, u skladu sa Rezolucijom koju je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 14. decembra 1990. godine, sa ciljem da se naglasi važnost prilagođavanja životnog okruženja potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.

Nakon ove inicijative, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1991. godine, u skladu sa rezolucijom usvojila principe Ujedinjenih nacija koji se odnose na starije osobe. Na Svetskoj skupštini o starenju 2002. godine usvojen je Madridski međunarodni akcioni plan za starenje kako bi se odgovorilo na mogućnosti i izazove starenja stanovništva u 21. veku i promovisao razvoj društva za sve generacije.

Ove godine Međunarodni dan starijih osoba je usmeren na uvažavanje prava i potreba korisnika digitalnih tehnologija kako bi se osigurala digitalna ravnopravnost za sve generacije što uključuje odgovarajuće javnozdravstvene politike, pristupačnost, digitalnu pismenost i bezbednost na internetu.

I baš ovom inicijativom za digitalno opismenjavanje starih teži se da se povodom 1. oktobra Dana starih osoba izbrišu biološke granice, promene neki stavovi i situacije u društvu, uključujući način na koji živimo, radimo i komuniciramo.

Međutim ne umeju ili neznaju svi koji pripadaju trećoj generaciji sa kompjuterom, mobilnim telefonom i drugim savremenih tehničkim uređajima.

U našoj zemlji skoro 90 odsto domaćinstava u gradskim sredinama ima internet, dok je taj procenat u seoskim područjima oko 50 odto, u ruralnim oblastima interneta skoro i da nema.

U svetu polovina stanovništva i dalje nema pristup internetu, pri čemu se najveće razlike uočavaju između visokorazvijenih i nerazvijenih zemalja Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji 80,8% domaćinstava ima internet konekciju.

Starije osobe su pod većim rizikom za digitalnu isključenost zbog onemogućenog ili otežanog pristupa internetu, nedostatka veština, nedostatka samopouzdanja, straha za bezbednost na internetu i nedostatka motivacije, jer neke osobe ne vide zašto bi im korišćenje interneta bilo korisno. Iza ovih barijera stoje druge, jer starima treba napraviti da i vizuleno pristupe nekom sajtu i poveruju dostupnom sadržaju.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 50,3% osoba starosti od 65 do 74 godine je koristilo internet u poslednja tri meseca, 13,2% starijih osoba koristilo internet za dobijanje informacija sa veb-sajta javnih institucija, a 8,3% za preuzimanje zvaničnih obrazaca, a samo 11,7% starijih osoba je obavilo kupovinu/poručivanje putem interneta.

Osnaživanje starije populacije na polju korišćenja digitalne tehnologije, a pre svega interneta, doprinelo bi i unapređivanju njihove društvene inkluzije i samostalnom ostvarivanju prava i obaveza i u kasnijoj životnoj dobi, a to su ciljevi ovogodišnje kampanje obeležaanja Dana starih.

Starije osobe imaju pravo na prednosti koje obezbeđuju informacione i komunikacione tehnologije i koje im mogu zadovoljiti potrebe i unaprediti kvalitet života. Istovremeno se mora imati na umu da će uvek ostati jedan deo starijih osoba iz različitih razloga neće hteti ili neće moći da koristi digitalne i onlajn usluge. Neophodno je da se to ima u vidu i da se za njih obezbede adekvatni alternativni načini pristupa ovim uslugama koji će osigurati da „niko ne bude zaboravljen“ i da ničija ljudska prava ne budu ugrožena.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar