DOGODINE STALNA POSTAVKA NA SLOBODIŠTU

19-12-2022

Smešten u zgradi nekadašnje gimnazije, u blizini crkve Lazarice i Lazareve kule, Narodni muzej Kruševac nezaobilazna je stanica svakog ljubitelja istorije i kulture. Ova riznica tradicije Rasinskog okruga, jedan je od glavnih učesnika u obeležavanju važnih državnih i gradskih datuma, značajnih jubileja, a tokom godine, pod okriljem Muzeja održane su dve velike izložbe vezane upravo za jubileje. Jedna, povodom 60 godina Umetničke galerije, a druga sa tematikom jubileja u Kući Simića. O tome, ali i ostalim aktivnostima Muzeja, govorio je vršilac dužnosti direktora Nikola Pantelić.

Tokom ove godine, Narodni muzej Kruševac organizovao je brojne izložbe i obeležio značajne datume, kako Vi rezimirate godinu za nama u tom pogledu?

Godina za nama obeležena je brojnim aktivnostima. Imali smo raznovrsne izložbe u Muzeju, Kući Simića i Umetničkoj galeriji. Naša izložba „Moravska Srbija-između stvarnosti i legende“ gostovala je u Nišu, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Ćićevcu i Aleksandrovcu. Narodni muzej Kruševac tradicionalno je učestvovao u Noći muzeja. U svečanoj sali gostovala je izložba Muzeja Vojvodine „Karlovačka gimnazija kao čuvar kulturne baštine“. Nakon toga, imali smo gostovanje Muzeja žrtava genocida sa izložbom „Povratak, priča koja traje“, a u novembru i izložbu skulptura mladog vajara iz Kosovske Mitrovice, Vladimira Antića. Spisak izložbi se tu ne završava, jer ćemo za petnaestak dana imati otvaranje izložbe „Kneževina Srbija 1804-1833. godine“. U Kući Simića realizovli smo radionicu „Zlatne niti ćirilice“, a u maju je otvorena izložba „Dogodine u isto vreme“. Umetnička galerija je takođe organizovala veliki broj izložbi, pri čemu bismo posebno izdvojili izložbu poklon zbirke Božidara Džmerkovića, zatim izložbu „60 dela iz zbirke Umetničke galerije“ i tradicionalnu, 62. po redu, „Oktobarsku izložbu“.

Jedan od značajnijih projekata Muzeja svakako je rekonstrukcija Doma na Slobodištu, u kojoj je ona fazi?

U toku je treća, finalna faza rekonstrukcije Doma Slobodište. Radovi se privode kraju i očekujemo da budu završeni u narednih 15 dana. Radove finansira Ministarstvo kulture u okviru projekta „Gradovi u fokusu“. Nakon toga ostaje opremanje Doma kancelarijskim nameštajem, koji je već nabavljen u prethodnoj fazi projekta, kao i uređenje platoa ispred Doma i pešačkih staza na Slobodištu. Nakon završetka infrastrukturnih radova, ostaje formiranje nove stalne postavke posvećene nevinim žrtvama streljanim na Slobodištu. Iskoristio bih priliku i da se zahvalim rukovodstvu Grada Kruševca, koje je u okviru ovog projekta predložilo rekonstrukciju Doma Slobodište. Na taj način gradsko rukovodstvo je pokazalo veliku istorijsku odgovornost, jer je prepoznalo značaj negovanja kulture sećanja na nevino postradale žtrve. Ova činjenica još više dobija na težini, ako uzmemo u obzir trenutne geopolitičke okolnosti, kada sa raznih strana vrebaju pokušaji revizije istorije i „iskrivljenja“ istorijskih činjenica.

Slobodište je mesto gde su ranijih godina odigravane predstave i druge svečanosti, a jedna od najvažnijih koja svake godine počinje i završava se na Slobodištu jeste ona povodom Dana grada – Vidovdana. Ima li planova narednom periodu i za ovaj prostor?

Stariji Kruševljani se sećaju velikih Svečanosti slobode, koje su svakog juna održavane na Slobodištu. Nažalost, u nekom trenutku Slobodište je prepušteno zubu vremena, a Svečnosti slobode nisu više održavane. Naša iskrena želja jeste da sa obnovom Doma Slobodište obnovimo i Svečanosti slobode u nekadašnjem obimu.

Kruševački muzej u rangu je najboljih muzeja Srbije, ali i šire. Tokom proteklih godina on je adapriran i osavremenjen. Ipak, na tome se neće stati?

Pre par godina imali smo zadovoljstvo da u Muzeju otvorimo novu stalnu postavku. Naredne godine imaćemo zadovoljstvo da to učinimo i na Slobodištu. Međutim, savremeni muzeološki pristup zahteva interakciju sa publikom i upotrebu savremenih tehnologija.Trenutno smo saradnici Arheološkog instituta na projektu „SheLeadersVR“, koji finansira Evropska unija. Naše učešće u ovom projektu podrazumeva impementaciju tehnologije virtuelene stvarnosti u stalnoj postavci Muzeja, što znači da ćete kroz par godina, uz primenu ove savremene tehnologije, u našem muzeju moći da šetate uz kneginju Milicu, da je dodirnete ili da se borite u Kosovskom boju. Na taj način će posetioci „proživeti“ istoriju.

Muzej učestvuje na projektu „SOS Heritage“, koji finansira Evropska Unija. O kakvom projektu je reč?

Reč je o projektu u okviru kojeg ćemo pratiti uticaj klimatskih promena na kulturno nasleđe. Projekat ima nekoliko specifičnih ciljeva kao što su:

1) razvoj veb i mobilne aplikacije koja koja bi pomogla pri proceni rizika, nastalih usled klimatskih promena, po kulturna dobra kao i kreiranje planova za upravljanje tim rizicima;

2) Razmena digitalnih alata i njihovo testiranje radi uspešnije komunikacije i angažovanja na zaštiti kulturnih dobara

3) Krajnji cilj je razvijanje sistema obuke za upravljanje rizicima u pogledu kulturnog nasleđa, koji bi pre svega bio namenjen stručnjacima u ovoj oblasti.

Jedna od važnijih izložbi ove godine bila je izložba „Povratak, priča koja traje” Muzeja žrtava genocida. Kakva je bila posećenost?

Kao što sam ranije rekao, izuzetno je važno negovati kulturu sećanja. Upravo iz tog razloga stupili smo u kontakt sa gospodinom Dejanom Ristićem, direktorom Muzeja žrtava genocida. Saradnja je brzo dogovorena. Gospodin Ristić je veliki prijatelj Narodnog muzeja Kruševac, jer je i ranije dao veliki doprinos njegovom razvoju. Izložba je otvorena početkom oktobra. Tada sam doneo odluku da svi đaci i studenti sa teritorije Rasinskog okruga, koje dovedu nastavnici i profesori, mogu besplatno pogledati izložbu. Sve obrazovne ustanove su o tome obaveštene preko Školske uprave što je naišlo na veliki odjek.

U Umetničkoj galerija održana je tradicionalna Oktobarska izložba, a u Kući Simića izložba „Dogodine u isto vreme”, koja je posvećena jubilejima. Kako ste zadovoljni njihovom realizacijom?

Oktobarska izložba bila je najposećenija izložba u Umetničkoj galeriji ove godine. Na izložbi su predstavljeni radovi 16 autora, što je svakako doprinelo velikom interesovanju.

Što se tiče izložbe „Dogodine u isto vreme“, koja je otvorena u Kući Simića, imali smo veliki odziv publike, koji se ogleda ne samo u posećenosti izložbi, već i u učešću publike u kreiranju izložbe. Upravo aktivno učešće publike u formiranju izložbi je specifičnost koja krasi Kuću Simića.

Naredne godine u planu je saradnja sa Muzejom istorije Jugoslavije, ali i druge izložbe. Šta možemo očekivati?

Već sledeće nedelje organizujemo seminar posvećen uspostavljanju evropskih saradnju u domenu GLAM (galerije, biblioteke, arhivi, muzeji) sistema u saradnji sa „ICOM“ Srbija (International Council of Museums) i Deskom Kreativna Evropa, koji radi u okviru Ministarstva kulture Republike Srbije. Naša namera je da, kao vodeća ustanova kulture u Rasinskom okrugu, osnažimo srodne ustanove, pre svega iz manjih opština, da uzmu učešća u evropskim projektima i uspostave partnersku saradnju sa ustanovama iz Evrope, Srbije i regiona. Takođe, na ovaj način dalje jačamo našu saradnju sa ustanovama kulture na republičkom nivou. U planu nam je organizovanje gostvanja velikog broja izložbi u našem muzeju naredne godine, pri čemu bismo posebno istakli izložbu lovačkog naoružanja Josipa Broza, koju ćemo realizovati u saradnju sa Muzejom istorije Jugoslavije. Isto tako bih naglasio da smo ove godine uveli jednu novu praksu, sa željom da postane tradicija. Namera nam je da za državne i gradske praznike, kao što smo to već učinili 14. oktobra i 11. novembra ove godine, organizujemo Dan otvorenih vrata. Tada će ulaz u sve objekte Narodnog muzeja Kruševac biti slobodan, što će građanima omogućiti da na nabolji mogući način iskoriste svoje slobodno vreme u tim danima.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar