Iako je često prva asocijacija na praznike osećanje radosti i uzbuđenja, kao i okupljanje porodice, za mnoge ljude praznici predstavljaju izvor i sete, tuge, a u nekim slučajevima i pravih depresivnih stanja.
Praznična depresija je jedno od reaktivnih depresivnih stanja. Upravo praznici postaju okidač za pojavu depresije i neraspoloženja. Mnogo je uzroka koji dovode do takvog raspoloženja, a ponekad uzrok praznične depresije može da bude takozvani negativni bilans.
Mnogi ljudi započinju novu godinu sa puno želja i planova, a nekad se desi da se od toga ostvari malo ili ništa, onda se javlja osećaj tuge ili depresije ističu psiholozi. Kao i svaki drugi depresivni poremećaj, praznička depresija može se ispoljiti na različite načine i u različitom intenzitetu, od blagog osećanja depresivnosti, pa sve do težih oblika depresije uključujući i suicidalne porive.
Ono što je važno, jeste da se na vreme prepozna, jer ukoliko se na vreme počne sa psihoterapijom ovaj poremećaj je moguće ili izlečiti ili značajno ublažiti.
A kako sebi ili licu kod kojih je prisutno ovo ili slično stanje pomoći- dobra knjiga često može ublažiti osećaj samoće ili krivce, prisutan pri ovakvom stanju, veća socijalizacija i kućni ljubimci. Psiholozi kažu da su se ljubimci od davnina koristili za ublažavanje tuge, veće ispoljavanje pozitivnih osećanja i nežnosti, pa se i danas preporučuju kao vrsta jedne od terapeutskih metoda za ublažavanje anksioznih, depresivnih i stanja tuge. Ukoliko se ovakvo raspoloženje zadrži duže od mesec dana ipak se treba javiti psihologu, koji će dati najbolju procenu i vrstu psihoterapije, a ukoliko je neophodno osobu pogođenu tugom uputiti na psihijatrijski pregled.
Ostavite komentar