U ovo doba sve više pacijenata javlja se lekaru zbog ujeda insekata, a najviše zbog ujeda krpelja. Iako ovaj ujed može biti bezazlen, može biti uzročnik brojnih oboljenja i zdravstvenih tegoba.
Lepo vreme koristimo za sve duži i češći botravak u prirodi, što savetuju i lekari i oni koji propagariju zdrave stilove života. Iako priroda i zelenilo deluju blagotvorno, potreban je i oprez i obavezan pregled kože i kose nakog dana provedenog na otvorenom.
Krpelji preživljavaju zimu živeći pod zemljom. Čim postane toplije od 8 stepeni Celzijusa, oni ponovo postaju aktivniji i počinju da traže domaćine za hranjenje, a obično traže područja meke kože gde će se zakačiti. Obično ne grizu odmah, često lutaju po telu nekoliko sati. Krpelji se nastanjuju oko linije kose, iza ušiju ili u naborima kože.
Krpelj može biti zaražen bakterijom Boreliom i drugim virusima. Borelia je uzročnik Lajmske bolesti. Prema podacima epidemiologa čak 30 – 40% krpelja zaraženo je Boreliom.
Idelano je da se krpelj izvadi u toku prvih 24 časa od uboda, kako bi se smanjila verovatnoća prenošenja infekcije. Na krpelja ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva – etar, alkohol, benzin, aceton, lak za nokte i slično. Rani stadijum Lajmske bolesti mogu pratiti i dodatni simptomi: malaksalost, bolovi u zglobovima i mišićima, glavobolja, povišena temperatura, gubitak apetita, uvećanje limfnih čvorova, te je ako primetite crvenilo na koži koje se prstenasto širi neophodno otići kod lekara. Terapija se tada sprovodi antibioticima.
Ostavite komentar