"Vitezovi čeličnog neba: 51.vazduhoplovna grupa" naziv je izložbe koja je otvorena u Velikoj sali Narodnog muzeja u Kruševcu.
Izložba je organizovana u saradnji Unije ratnih veterana i invalida grada Beograda i Narodnog muzeja Kruševac, a pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Povod za organizovanje ove likovne izložbe jeste 80. godišnjica od Aprilskog rata, koji je trajao od 6. do 17.aprila 1941. godine i koji je završen je okupacijom Kraljevine Jugoslavije.
Napad je počeo bez objavljivanja rata u noći 5/6. aprila 1941. zauzimanjem Sipa, na Dunavu. Oko 5:10 časova nemačka avijacija je bombardovala jugoslovenske aerodrome kod Skoplja, Kumanova, Niša, Zagreba, Brežica i Ljubljane. Na glavnom i prvom udaru 4 vazdušne flote Trećeg rajha, kojom je komandovao general-pukovnik Aleksandar Ler, našao se glavni grad Jugoslavije. Operacija je imala izrazito osvetnički pečat. Treći rajh i njegov vođa svetili su se Beogradu i njegovim stanovnicima za slobodarsko raspoloženje iskazano posle prevrata. U operaciji „Kazna" („Strafgericht") Komande vazdušne flote usvojene u Beču, 31. marta 1941, stajalo je pod b) da je zadatak vazduhoplovstva „razaranja Beograda velikim napadom".
Nemci su u aprilskom ratu ne samo nametnuli munjeviti rat, već i „uništavajući rat", napadajući naseljena mesta, s ciljem demoralizacije naroda i vojske, ne obazirući se na žrtve među civilnim stanovništvom.
Piloti Jugoslovenske vojske pokazivali su neviđeni heroizam. Avijatičari 51. lovačke grupe 6. lovačkog puka sa zemunskog aerodroma tukli su se sa neuporedivo nadmoćnijim nemačkim snagama, braneći nebo Beograda.
Gubitak ove borbe praktično je označio početak Drugog svetskog rata na teritoriji zemlje.
Ostavite komentar