TREĆA PO REDU KULTURNO ISTORIJSKA MANIFESTACIJA “SVETO MESTO POMIRENJA” 3. SEPTEMBRA U ORAŠJU

N.Petrović 01-09-2023

U organizaciji Opštinske biblioteke Varvarin i hrama Svetog Jovana Krstitelja u Orašju ove godine biće održana treća po redu manifestacija kulturno – istorijskog karaktera “Sveto mesto pomirenja”.

Ovo kulturno dešavanje zakazano je za nedelju, 03. septembar, u porti crkve u Orašju, u 9 časova startovaće kolonija akvarelista i javni čas za decu, a nakon toga, od 13 časova i Dramsko poetski program u kome će učestvovati prof. dr Radivoj Radić, istoričar iz Orašja Ivan Jovanović, paroh oraški protojerej Bratislav Petrović, prota jasički hadži Ivan Milanović, pesnici Književnog kluba “Moravski tokovi” iz Trstenika i Udruženja pesnika Srbije “PoezijaSRB” iz Kruševca.

Manifestacija “Sveto mesto pomirenja” taj naziv nosi baš zato što su se na toj lokaciji, po predanju, pre nešto više od 700 godina, posle višegodišnjeg građanskog rata, pomirili srpski vladari iz loze Nemanjića, braća Stefan Uroš II Milutin i Stefan Dragutin i nakon čega je kralj Milutin podigao manastir na tom mestu, a na temeljima znatno starije građevine.

Letopis crkve Svetog Jovana Krstitelja u Orašju, koji se čuva u crkvenoj biblioteci, govori da je manastir sagradio srpski kralj Milutin u XIII veku, koji je u svoje vreme najpre podigao prednji deo hrama (istočni deo), a da je priprata delo Obrenovića. Manastir je bio živopisan i imao je i svoje konake koji su postojali do Velike seobe Srba za vreme Arsenija Čarnojevića, pećkog patrijarha kada je manastir razoren i popaljen.

Posle “Svištovskog mira” u doba Mustafe paše narod je na inicijativu bratstva kaluđera manastira Kalenića obnovio manastir u Orašju i od tada pa sve do kraja II svetskog rata bio je metoh manastira Kalenić. Po završetku I srpskog ustanka manastir je razoren, a narod je crkvu vrlo brzo obnovio i popravio jer je već 1815. godine imala svog sveštenika popa Ognjana koji okupljenom narodu čita pismo o pozivu na ustanak.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar