U Narodnom muzeju u Kruševcu otvorena je gostujuća izložba "Nikola Tesla - čovek iz budućnosti" beogradskog Muzeja "Nikola Tesla". Izložbu je otvorio zamenik gradonačelnice Kruševca Aleksandar Jovanović, a prisutnima su se tom prilikom obratili i v.d. direktor Narodnog muzeja Kruševac Nikola Pantelić, direktorka Muzeja "Nikola Tesla" Ivona Jevtić i narodni poslanik Zoran Tomić, koji je posredovao da upravo ova izložba bude u Lazarevoj prestonici. O aktuelnoj izložbi, v.d. direktor kruševačkog Narodnog muzeja, Nikola Pantelić je istakao:
- Muzej Nikole Tesle, u saradnji sa Narodnim muzejom Kruševac, organizuje izložbu „Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti“. Vizuali prikazani na posebno dizajniranim panelima predstavljaju priču o životu i delu jednog od najvećih naučnika svih vremena. Delo Nikole Tesle, koje se može podeliti na tri segmenta (indukcioni motori i polifazni sistem, struje visoke frekvencije, mašinstvo), prate radni modeli koji prikazuju neke od Teslinih najvažnijih pronalazaka kao što su indukcioni motor sa rotorom u obliku diska, „Kolumbovo jaje“, Teslin transformator i Teslina pumpa. Postavku dopunjuju i makete nekih od najvažnijih Teslinih projekata kao što su hidrocentrala na Nijagarinim vodopadima, laboratorija u Kolorado Springsu, čuveni toranj na Long Ajlendu, ali i replika „Plavog portreta“, jedinog portreta Nikole Tesle. Izložba je u Narodnom muzeju Kruševac otvorena do 11. septembra 2023. godine.
Krajem juna svečano je otvoren rekonstruisani Dom Slobodište, u istoimenom Memorijalnom kompleksu, što omogućava da izložbe budu dostupne i u ovom prostoru. Nakon izložbe Muzeja žrtava genocida „Sećanje koje traje: Prebilovci” aktivno se radi na pripremi nove stalne postavke. Šta je planirano da se izloži i koliko je sredstava opredeljeno za projekat stalne postavke Doma Slobodište?
- Za izradu nove stalne postavke konkurisali smo kod Ministarstva kulture Republike Srbije. Naš projekat bio je najbolje ocenjen od strane konkursne komisije i odobrena su nam sredstva u iznosu od 4 miliona dinara. Takođe, Grad Kruševac sufinansira izradu stalne postavke sa 400.000 dinara. Postavka će biti prvenstveno posvećena žrtvama stradalim na Slobodištu, ali ćemo deo postavke posvetiti i velikom broju ljudi kojima je okupator presudio na kućnom pragu. Od eksponata biće izloženi lični predmeti stradalih, fotografije na kojima su zabeleženi zločini okupatora, oproštajne poruke koje su ostavili svojim najmilijima i još mnogo toga. Neizostavni deo postavke biće i spisak sa imenima i prezimenima svih stradalih na Slobodištu.
Pored stalnih postavki, u prilici smo da pogledamo i gostujuće izložbe. S tim u vezi, kakva je saradnja sa muzejima iz naše zemlje?
- Ono čime možemo da se pohvalimo jeste reprezentativnost izložbenih prostora u nadležnosti Narodnog muzeja Kruševac, gde se svakako ističe Svečana sala. Zato mnogi muzeji vrlo rado gostuju sa svojim izložbama kod nas. Moram da napomenem da saradnja koju jednom uspostavimo po nepisanom pravilu postaje plodotvorna i dugoročna zahvaljujući stručnosti naših kustosa i tehničke službe. Ta saradnja se ogleda i u drugim aspektima, a ne samo u izložbenoj delatnosti, npr. u pogledu savetodavne pomoći. Takođe, u našem muzeju imamo vrhunske konzervatore i dobro opremljenu konzervatorsku radionicu, te mnogi muzeji šalju svoje eksponate upravo kod nas na konzervaciju.
Kruševac, grad sa bogatom istorijskom tradicijom i kulturnim nasleđem, ima raznovrsne sadržaje za sve posetioce Lazareve prestonice ali i sugrađane. Kada su u pitanju Narodni muzej, Umetnička galerija, Kuća Simića ali i Dom Slobodište, kakva je posećenost?
- Možemo da se pohvalimo dobrom posećenošću. Međutim, prethodnih godina, zbog protivpandemijskih mera zaštite imali smo osetno smanjenu posećenost. Kako od kraja prethodne godine protivpandemijske mere više nisu na snazi ponovo imamo očekivani priliv posetilaca. Prema pokazateljima iz prve polovine godine očekujemo preko 20.000 posetilaca, što je nivo poseta koji smo imali pre pandemije korona virusa.
Kakvi su dalji planovi Narodnog muzeja Kruševac?
- Ono što planiramo u narednom periodu jeste modernizacija opreme u muzeju. Kod Ministarstva kulture smo konkurisali sa projektom „Muzej budućnosti“ koji podrazumeva postavljanje holograma i interaktivnih ekrana u stalnu postavku Muzeja. Ministarstvo nam je odobrilo sredstva u iznosu od 1.000.000 dinara, a Grad Kruševac sufinansira projekat sa 100.000 dinara. Zahvaljujući ovom projektu bićemo jedan od prvih muzeja u Srbiji i regionu koji je uveo holograme u svoju postavku. Ujedno, sa Arheološkim institutom iz Beograda sarađujemo na projektu koji podrazumeva oživljavanje istorijskih ličnosti kroz tehnologiju virtuelne realnosti. Pored uvođenja ovih novih tehnologija radićemo na daljem unapređenju uslova za prezentaciju kulturnih dobara i u domenu tradicionalnih muzeoloških standarda.
Na kraju ovog razgovora, koju biste poruku uputili čitaocima „Pobede“?
- Svakako bih poručio čitaocima da posete naš muzej i vide gostujuću izložbu „Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti“. Ujedno bih iskoristio priliku da pozovem čitaoce koji su potomci stradalih tokom Drugog svetskog rata, ukoliko imaju sačuvane predmete svojih stradalih predaka, da nam se jave kako bismo te predmete uvrstili u novu postavku u Domu Slobodište.
Ostavite komentar