O MUZEJU VINARSTVA I VINOGRADARSTVA, U SUSRET ŽUPSKOJ BERBI 2023.

Danijela Karajović 12-09-2023

„Župska berba“, manifestacija sa dugom tradicijom obično se održava tri dana i svakako uvek u septembru, mesecu kada se "kida" grožđe, "mulja" i priprema za dalje procese dugog puta do vinske kapljice-pića Bogova.

Ove, 2023. godine,, očekuje se veliki broj domaćih i gostiju iz inostranstva, a ono što se nikada ne menja na ovoj manifestaciji je čuvena vinska ulica i jedinstvena fontana vina. “Kakav raj za vinopije”.

Međutim, do flaše belog, crnog ili rozea nije lako. Kako se nekada radilo u vinogradima, kako se berba čuvala i koji su sve procesi proizvodnje neophodni do dobre čašice koja krepi i telo i dušu, priču i način od zaborava čuva, ko bi drugi nego Muzej vinarstva i vinogradarstva u Aleksandrovcu. Takođe jedinstven, kao i dve prethodno pomenute atrakcije - vinska ulica i besplatna fontana vina. Ovaj muzej čuva osim vinogradarske i vinarske, baštinu Župe i po neku tajnu spretnih meštana ovog kraja, od kojih nema baš ni jednog da se ne bavi uzgojem vinove loze, pa makar i po jedan čokot imali u dvorištu.

Onima koji žele informaciju više o tome kako se dolazi do flaše vina na stolu, ljubazni kustosi ovog muzeja spremni su da pokažu ne samo sprovodeći ih kroz prostorne izložbene postavke Muzeja, već i da ih odvedu na lice mesta- direktno u vinograd, koji se nalazi neposredno pred ulazom u ovu kulturno-istorijsko-turističku instituciju.

Muzej ima više više soba. U svakoj elementi tradicionalnih postupaka spravljanja kvalitenih župskih vina, ali i drugih produkata od grožđa. Alatke, sprave, pa čak i stolice tronožice deo su eksponata muzejske zbirke.

Na ulazu u ovaj neobični muzej prvo ćete se upoznati sa mapom vinorodne Župe, a kroz hodnike na fotografijama možete se upoznati sa istorijom i izgledom Župskih poljana, na kojima su nekada mesecima živeli i svakom zrnu grožđa se radovali tadašnji vinari. Prostorije su podeljene u više tematskih celina: „Poljanski dvor”, „Vrionica”, „Vinari” i tematska prostorija „Kroz vekove“.

U ovom muzrju, kustosi će Vam reći da se u Župi vinova loza gajila još u doba starog Rima, a prvi pisani dokument pominje se u Studeničkoj povelji 1196. godine u kojoj se navodi da je župan Stefan Nemanja manastiru Studenica darovao vinogradarska sela u Župi. Oduševljen ukusom Župske vinske kapljice, francuski konzul Deko prilikom posete Župi 1904. godine rekao je za Župu da je evropska Šampanja, jer ga je neodoljivo podsećala na predeo u Francuskoj.

Ono što je važno istaći jeste da vinari slave Svetog Trifuna, kog pravoslavni vernici praznuju 14. februara. Tada svi koji imaju vinograde odlaze u njih, orezuju prve čokote, kade i prelivaju vinom, „da dobro rodi, da se dobro zgodi, da se pune kace i bačve, da vino opija na radost, a da ne udara u glavu, da klizi kad se pije, da ga nikad malo nije, da se pije o zgodama, a ne o nezgodama, da leči, a ne da ljubav spreči“....

Slučajno ili ne, zapadna kultura istog datuma slavi Svetog Valentina-sveca koji raspiruje i slavi ljubav. Kažu da i vino i ljubav opijaju, pa nije slučajno što se baš tog dana mladi daruju simboličnim poklonima, a u Župi flašom najkvalitetnijeg vina...

Bliži se „Župska berba 2023“ i zato, ako planirate da posetite ovu manifestaciju, nije poželjno da zaobiđete Muzej vinarstva i vinogradarstva u Aleksandrovcu Župskom. Ako pijete da znate šta pijete, a ako obrazlažete da imate o istoriji vinogradastva i postojanja vinogorja na ovom prostoru da pričate....

U slavu i čast pića Bogova....Nemojte brinuti za radno vreme ove institucije koja čuva tradiciju teškog, ali lepog posla-uzgoja vinove loze, jer je Muzej tokom Župske berbe otvoren od ranih jutarnjih do kasnih večernjih sati i rado prima sve posetioce.

Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Opštine Aleksandrovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar