Ne treba podvlačiti, a možda i treba da je Kruševac bio, ostao, a nadamo se da će i ubuduće biti rasadnik dobrih, odličnih, neponovljih, svojstvenih glumaca. Svako ime u arhivima pozorišne umetnosti upisano je velikim slovom, svaki pojedinac jedna storija za sebe i za pamćenje. Teško je nekoga izdvojiti, jer svi su bili odlični glumci, a po najviše veliki Kruševljani. Karijere su nastavljali uglavnom u prestonici, ali uvek i rado se vraćali rodnom Kruševcu, čuvali ga od zaborava i pri svakom novinarskom ili običnom razgovoru potencirali na tome. Vođeni tom logikom, ljubavlju prema svome gradu, odlučiše gradski oci da naprave Trg glumaca. Biste velikana pozorišne umetnosti krase naš grad, a ovaj monumentalni park svedočiće o glumi, pozorištu, daskama koje život znače, filmu, serijama još mnogo godina i još mnogim generacijama. Među njima upečatljiva likom, širokim osmehom, gromada ženska, ljudska, glumačka - Radmila Rada Savićević.
Koliko je ona značila Kruševačkom pozorištu i šta je sve radila za ovaj teatar za "Pobedu" je govorila PR Kruševačkog Narodnog pozorišta Svetlana Đurđević:
-Rada Savićević glumačku karijeru započela je u rodnom Kruševcu, a ne samo za Kruševljane, već i za ljude sa područja nekadašnje Jugoslavije ostaće upamćena ne samo po sjajnim ulogama, već kao jedna sasvim obična i jednostavna žena iz naroda, koja je volela svoj rodni grad iznad svega. U Kruševačkom pozorištu ostvarila je niz upečatljivih uloga i bila jedna od najzaslužnijih za vraćanje statusa profesionalnog pozorišta 1969. godine. Zajedno sa mužem, takođe glumcem, Božom Savićevićem i neumornim Momirom Bradićem vodila je tu tešku bitku, dolazila u Kruševac da igra uloge, ali i da se bori za status profesionalnog teatra, iako je tada već živela u prestonici".
I evo nekoliko sećanja, iz arhiva i evo kako su "majka Vuku" doživljavale kolege, komšije, rođaci i saradnici:
Rada je o sebi govorila široko i glasno : „Ja sam bila 25 godina glumica van Beograda, prvo u Kruševačkom pa u Niškom pozorištu a onda sam prešla za Beograd. Naravno, svi moji putevi vode preko Stalaća. Stalać je jedan železnički čvor vrlo bitan u mom životu. Nikada nisam bila zadovoljna, uvek sam mislila da mogu više. To je nekako pozitivno u mom poslu. I sad nekad mislim da nisam uradila onoliko koliko mogu. Televizija je velika selekcija glumačka. Ja sam imala sreću da na toj televiziji trajem. To nije slučajno, iza toga stoji jedan veliki rad, strahovit. Izabrala sam najteži put, a to je da se ja i gledalište apsolutno razumemo, i ja sam znala šta radim. Često mi kažu „vi tako to radite kao da ne glumite”, a to je ono najteže. Glumiti danas ne isplati se mnogo, ali kad se vratim unazad moj život vredi za pet života, ne za jedan. I to je nešto najlepše u mom životu i što sam stekla“.
Iza nje su ostale broje pozorišne i televizijske uloge. Mnogi je pamte kao Živadinku, oni mlađi kao Risku, a njene čuvene replike iz televizijskih serija „Bolji život“ i „Srećni ljudi“ neretko prepričavaju i klinci koji su se rodili mnogo godina nakon njene smrti. Igrala je u seriji koja je predhodila „Boljem životu“, a to je „Pozorište u kući“.
Rada o sebi i karijeri:
-Najveći kompliment za mene je kada mi kažu: „majka Vuko, divno si igrala Živadinku“. Ta majka Vuka ostavila je veliki trag u mom životu. Nekako, čini mi se da me publika najviše i pamti po njoj. U „Bolji život“ ušla sam posle 50. epizode. Veliki izazov za jednog glumca je da se pojavi onda kada je već sve gotovo, kada je osvojeno sve i sad dozvolite sebi da ne budete dobri. Ne bih smela to sebi da dozvolim, kao što se nije ni desilo“, ispričala je Radmila Savićević u jednom razgovoru.
Glumački posao je prosto osećala kao što oseća sva svoja čula, a kroz likove (majka Vuku, Živadinku, Violetu, Risku…) prikazivala je sve naše žene- majke, strine, tetke, slučajne prolaznice, koje su joj, kako je govorila, bile inspiracija da ih prenese na ekran. Znala je da kaže da je glumila onako kako je naučio profesoror svih glumaca Bora Mihajlović, koji je i ostavio najviše traga na njenu glumačku karijeru. Za nju su govorili da je ljude „lečila“ rečima -„Smeh je zdravlje. Smeh je radost. Oni ljudi koji znaju da se smeju, da se raduju to su najsrećniji ljudi. Ja sam bila siroto dete, iz jedne sirotinjske, radničke porodice, ali u našoj kući je uvek bilo smeha i onda kad nismo imali, mi smo se smejali i pevali. I to je dobro“, prisećala se glumica.
Rada je bila udata za glumca Božidara Božu Saviževića, koji je zbog nje i postao glumac. Nju je volela čitava bivša Jugoslavija, osvajala je nopsrednošću, a ona je volela kolegu Božidara Savićevića. Ta ljubav bila je toliko jaka da se danas može uporediti sa romansama iz najpoznatijih svetskih romana i filmova. Mnogi pričaju da je to bila jedna od velikih ljubavi. Upoznali su se dok je ona bila mlada, a on radio kao zubni tehničar. Zavoleli su se na prvi pogled. Uskoro su se venčali, a Božidar je zbog nje promenio profesiju i postao glumac. Gde je išla ona, išao je i on. Kolege i prijatelji su tvrdili da je poznata Riska umela da bude prilično ljubomorna.
Boža, njen životni i ne retko glumački partner bio je popularan i lep glumac, igrali su zajedno u mnogim predstavama, ali kad bi imao scenu s nekom mladom i lepom koleginicom, Rada bi probušila kulise i gledala šta radi na sceni, pa bi mu posle predstave prebacivala kako je mogao malo manje da steže u zagrljaj tu partnerku. Bila je neverovatno duhovita, imala je veoma dobro pamćenje i baš je bila lafica.
Život Radi nije omugućio da se ostvari u još jednoj ulozi, a to je da bude majka, međutim ostala je "majka Vuka" mnogim generacijama, te je, ako se tako računa imala i pozamašan broj svoje dečice. Glumica širokog osmeha napistila je ovozemaljski svet 2001. godine. Suprug Boža i kolega Božidar jedna te ista ličnost, svoju ljubljenu Radu nadživeo je malo više od godine dana. Sada sa nekog drugog mesta igraju svoje glumačke role i smeju se glumcima početnicima. A i danas domaćice upletene u svakodnevne ženske i kućanske poslove znaju da kažu: " I čitačica i spremačica i učiteljica i klozetarka...koju li će još ulogu da mi dodele...."
SA TRGA GLUMACA IZ LAZAREVOG GRADA
Ostavite komentar