PROJEKAT: „VRATA ĆIĆEVCA“
U kulturno – istorijskom nasleđu opštine Ćićevac, posebno mesto zauzima kompleks poznat kao Mojsinjska Sveta Gora. Na ovom području postoje brojni tragovi srednjovekovnog života - pre svega crkava i crkvišta, izvora ... Mojsinjska Sveta Gora predstavlja geografsku celinu u Centralnoj Srbiji, za koju je vezano bogato istorijsko i religijsko nasleđe. Mojsinjska planina, u trouglu tri Morave, je u geografskom smislu označena kao „vrata Srbije“ zbog činjenice da su još od vremena starih civilizacija, tu prolazili glavni putevi koji spajaju sever i jug Evrope. Vrhovi Mojsinjske planine predstavljaju mesta sa kojih se pruža pogled na veliki prostor ovog dela Srbije kao i planinske vrhove Kopaonika, Željina, Goča, Juhora, Rtnja, Jastrepca. Između 80 i 90 procenata Mojsinjske Svete Gore nalazi se na teritoriji opštine Ćićevac. Jedinstvena je u Srbiji, jer se na malom prostoru nalazi značajan broj bogomolja.
Na Mojsinjskoj Svetoj Gori, prema raspoloživim podacima, postoji negde oko sedamdeset crkava, crkvišta i manastira. Postoje raniji izvori u kojima se pominje čak 146 verskih objekata. Svetinje su izgradili monasi koji su došli sa Svete Gore. Postojanje velikog broja sakralnih objekata vezuje se za dolazak grupe monaha sa Sinajske gore u 14. veku. Poreklo imena Mojskinjska gora, prema legendi, potiče iz vremena cara Dušana Silnog, kada je vojvodi Mojsilu naloženo da se zidanjem crkava iskupi za grehove. Pored planine i jedno selo nosi ime po ktitoru.
O srpskoj Svetoj gori snimljen je i film pod nazivom „Vrata Srbije – Mojskinjska sveta gora“. Ovaj prostor je veoma značajan i u turističkom smislu. Radi bolje pristupačnosti, opština Ćićevac obnavlja pre svega puteve i infrastrukturu. U izradi je mapiranje postojećih i nekadašnjih svetinja sa ucrtanim i obeleženim putevima i puteljcima. Planirano je da tokom 2024. godine bude postavljeno prvih deset turističkih tabli sa putokazima i objašnjenjima. Narodna biblioteka Ćićevac počeće sa izradom obimne fotomonografije o Mojsinjskoj Svetoj Gori.
Sve više građana Srbije posećuje ovaj kraj, a kako saznajemo, opština Ćićevac ulaže dodatne napore kako bi ovaj nacionalni i verski biser bio dostupan brojnim hodočasnicima, turistima i posetiocima Rasinskog okruga.
Ovaj tekst, deo je projekta koji „Pobeda“ realizuje u saradnji sa opštinom Ćićevac, a u okviru projekta kojim se ostvaruje javni interes u oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Ćićevac.
Ostavite komentar