Čitaoci Pobede su imali ekskluzivu da pročitaju intervju sa gradonačelnicom Kruševca Jasminom Palurović, periodično za Vidovdan, odnosno 14. oktobar, dva najvažnija praznika Kruševca. U duhu dobre saradnje, posle podnošenja ostavke, razgovaramo, ali u tehničkom mandatu. Treba naglasiti da je u mandatu , kada je bila na funkciji gradonačelnika Kruševca, obeležen je jubilej 650 godina Lazareve prestonice. U gostima je bio predsednik države Aleksandar Vučić, zasedala je Vlada Republike Srbije, i u tom trenutku 25 ministarstava je imalo ili je trebalo da otpočne projekat. Jasmina Palurović predstavlja svoj rad, ali više iz ugla koji neće obilovati brojkama, urađenim kilometrima puteva, izgrađenih fabričkih pogona, brojem zaposlenih, više je to razgovor u kom sublimira urađeno i najavljuje potencijalne projekte u Kruševcu u gradu koji voli.
Očekuju nas izbori, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, najavio je da će se održati 17. decembra. Podneli ste ostavku i svesno skratili mandat. U kojoj meri ste sigurni u pobedu stranke koja vas je kandidovala za gradonačelnicu, Srpska napredna stranka i lista „Aleksandar Vučić, za našu decu“?
Da svesno sam skratila mandat, ali to nije stav Jasmine Palurović, to je stav Srpske napredne stranke, koji sam ja iznela ovim činom. Idemo na vanredne izbore, kao što je predsednik Aleksandar Vučić i najavio. Pitate da li sam sigurna u pobedu. Sigurna ne 100 posto nego sam toliko uverena da ne postoji stranka koja je više za Srbiju, za Kruševac više uradila od Srpske napredne stranke kojoj pripadam od njenog formiranja, evo već 15 godina. Konkretno 10 godina poslednjih to se najbolje vidi u Kruševcu. Ako sagledamo da je Kruševac pred uvođenje višepartijskog sistema bio 4. u ondašnjoj državi po industrijskoj proizvodnji, grad u kom je bilo zaposleno oko 45 posto ukupnog broja stanovnika, grad koji je imao sve industrije, spao je na nerazvijeno područije 2012. godine. Više je uništeno nego što je izgrađeno. Fabrike su se urušavale a radnici na žalost umesto plata dobijali otkaze. Odgovaram i pitam šta je urađeno a ne šta je uništeno do te, po meni prelomne godine, do 2012.godine. Napominjem da je veliki broj otišao ali i da su migracije normalna pojava, ali u toj meri predstavlja bežaniju i potragu za životom. Šta je urađeno do tada, do dolaska na vlast Srpske napredne stranke. Ja mogu da govorim o svojoj stranci u koju sam se učlanila po njenom formiranju, mogu da kažem da se računa po onome šta je urađeno, kako naš predsednik voli da kaže da dela govore. Šta smo uradili za građane Kruševca, za meštane 101 naseljenog mesta da ih izvučemo iz blata, a Kruševac je bio baš posrnuo grad u svakom pogledu. A uradili smo baš puno, to se vidi na svakom koraku.
Možete li za čitaoce Pobede da prokomentarišete aktuelni politički trenutak kada se raspisuju izbori?
Uvek je pravo vreme za izbore. To i predsednik kaže. Zašto? Zato što mi ne radimo samo za izbore, radimo svaki dan i sve segmente društvenog života unapređujemo. I nije priblem da se raspišu izbori i nije meni bio problem da skratim sebi mandat ni meni ni bilo kome iz Srpske napredne stranke. zato i idemo na izbore da izmerimo snage. Da se vidi koliko je ko radio i za koga je radio. Kada se ide na izbore vi iznosite šta ste uradili ali i šta ćete još uraditi. Nemate prazne priče već prezentujete urađeno, nemate floskule kojih se držite. Neću govoriti te politikantske floskule, neću to da radim. Ali uvek je politički trenutak dobar za one koji rade i koji imaju rezultate. A za one za koje nije dobar trenutak i koji traže izbore traže i izborne uslove. Da le će se izborni cenzus smanjiti, da li će da bude ovako ili onako u svetu, mi svi volimo da vodimo globalnu politiku, ali treba delovati lokalno jer od toga živi običan čovek. Običan Kruševljanin, meštanin nekog kruševačkog sela, živi od onog urađenog , da li ima put, ima li vodu, kanalizaciju, ulično svetlo, školu za dete, posao za dete posle škole ili fakulteta. Ima li planova da se to uradi u narednom periodu. To njih sve zanima. Zato je pravi trenutak uvek za izbore.
Koliko je pomoglo, odnosno odmoglo, da vi kao žena preuzmete poziciju na kojoj ste i da sa relativno dobrim rezultatima raditete ? Ipak, Kruševac je na Balkanu, a vi ste žena?
Kruševac je na Balkanu, Kruševac je strogo tradicionalna grad i grad bogate istorije i to ne sme da se zaboravi. Eto i tokom godina ovaj grad nikad nije vodila žena. Ja sam prva i veoma sam ponosna što sam prva gradonačelnica. to je stvarno čast, ponos , ali jedna velika obaveza, obaveza u smislu da niste tu kao slika žene, već i da radite u interesu onih koju su vas kandidovali, da se kao žena brinete o gradu. Kako se žene u kući ponašaju, tako sam se ja trudila da brinem o gradu.
Izgradnja Moravskog koridora, spajanje puta Miloš Veliki sa Autom putem, veza Pojate- Preljina počinje u Kruševcu? Investicija koja otvara mnoga vrata?
Počela je u Kruševcu i ne slučajno. Krenulo se odavde jer smo mi govto sve pripremili pre početka izgradnje. Trasa ima 112 kilometara, od Pojata do Preljine, a za naš deo Moravskog koridora, trebalo je uraditi 3000 rešenja o eksproprijaciji. Mi smo to sve na vreme uradili i bili spremni da krenemo u izgradnju. Sve je bilo spremno za realizaciju celokupnog projekta. Zato je krenulo iz Kruševca.
Kruševac je grad sa povoljnom poslovnom klimom. Ovde deluje mnogo stranih kompanija?
Kruševac ima da kažem privrednu tradiciju i kao takav, Kruševac razume i privrednike i zna koji su uslovi za privredu potrebni i to naravno stvara. otuda i ambijent povoljan za ulaganje. Ima oko 6000 privrednih subjekata i ima veliki broj inostranih kompanija i mešovitih gde su investitori i domaći i iz inostranstva. Imamo firme iz Amerike, Velike Britanije, Nemačke, Austrije i da nekog ne ispustim. Iz svih krajeva Sveta i Evrope. Zato je Kruševac povoljno poslovno okruženje jer izlazimo u susret svim realnim zahtevima. Zato je broj privrednih subjekata od 2012. do sada u trendu porasta. A izgradnjom Moravskog koridora ti uslovi su poboljšani i još proširenjem Aerodroma „Rosulje“ uslovi će biti kud i kamo još bolji. Moravski koridor je uposlio građevinsku operativu, otvaraju se vrata za razvoj i privrede i turizma i postajemo destinacija investicija jer se otvaraju nove i nove industrijske zone.
Slogan pod kojim se sve dešava u našem gradu je : „Za Kruševac ništa nije dovoljno dobro, ako nije najbolje“? U duhu slogana ste radili u mandatu gradonačelnice. Možete li ukratko da ocenite momenat stupanja i aktuelni trenutak?
Na mestu gradonačelnika sam od 2017. godine. Moram da naglasim da je od 2012. godine do 2017. prioritet bio stvaranje finansijske stabilne situacije. Morali smo da sredimo stanje u gradskoj kasi, za ovu godinu imali smo budžet 6,2 milijarde a trećina je opredeljena za investicije i izgradnju infrastrukture. Neću ponoviti da se u grad ulaže i iz Republičkog budžeta što brojku za investicije samo povećava. Od 2018. godine budžet nije kreditno opterećen, a to je sasvim sam sigurna uspeh. 2012. godine budžet je bio 2,2 milijarde a ove godine 6,2 milijarde i tu se vidi napredak i vidi se koliko je utrošeno da grad Kruševac bude ono što je sada u ovom trenutku, grad sa rezultatima za respekt. Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda kilometri kanalizacione i vodovodne mreže. Kilometri novoizgrađene vodvodne mreže, toplovodna mreža. Voda je stigla u sela koja nikada nisu imala vodu. Trudili smo se da čitava teritorija Kruševca ima zdravu pijaću vodu. Da li je lako nije, da li je koštalo, jeste, ovde ne pominjem cevi u užem gradskom jezgru koje su bile od azbesta a koje su zamenjene, asfaltirane ulice, uređene zelene površine, uređen grad u svakom smislu. naravno pomoć je dolazila od svakog resornog ministarstva a naročito podrška od našeg Bate Gašića koji je uvek bio tu da pomogne na svoj način. Toplovodne cevi su menjane, rekonstruisane škole, vrtići, domovi kulture, o infrastrukturi na selu koja je kao i u gradu. Tako da za Kruševac ništa nije dovoljno dobro ako nije najbolje, tačno je taj slogan oslikao duh u kojem se radi u Kruševcu.
Lokacija Stari aerodrom, deo Kruševca, koji je poslao poruku svima da je Kruševac dobro mesto za ulaganje, u kojoj meri je iskorišten, ima li prostora za dolazak drugih investitora?
Naravno da ima. To je prostor od 20 hektara. Samo 6,6 smo prodali i tu su krenuli investitori sa izgradnjom poslovno stambenih zgrada. Veliki tržni centri imaju svoje markete na tom prostoru. Grade se ulice sa kompletnom infrastrukturom. na tom potezu biće i Palata pravde. Uređene su Skejt i Pamp trek staze. Teretane na otvorenom i dečije igralište. Podignut spomenik našem osnivaču Knezu Lazaru. Stadion FK Jedinstvo krasi prostor Starog aerodroma, a uskoro će se krenuti sa izgradnjom nove sportske dvorane koja će biti po svim standardima pa će se igrati i međunarodne utakmice. Zaista Kruševac će imati deo grada za ugled. Na toj lokaciji uz dobru saradnju sa ministarstvom privrede rade se nove ulice pored onih urađenih a Kromberg Šubert proširiće svoje kapacitete i izgraditi nov pogon na tom potezu. Kruševac se širi i poprima izgled kakav zaslužije.
Govorili smo o Starom aerodorom, da li se radovi na proširivanju Aerodroma „Rosulje“ odvijaju po planu?
Radi se. Dinamika realizacije projekta proširenja se poštuje. Znate kada se krenulo bilo je samo brdo sa pretpostavkom da će avioni poletati i sletati sa tog mesta. Radilo se po fazama iz dana u dan. Sada su se stekli uslovi za izgradnju terminala i i sve se odvijaja poplanu da na Aerodrom „Rosulje“ sleću i putnički avioni kao i oni koji će prevoziti sirovine a odvoziti poluproizvode i gotove proizvode. Ako se uzme u obzir postojanje Moravskog koridora i aerodroma, uslov za uspeh je tu, uspeh za svakog građanina Kruševca i 101 selo ali i za Srbiju.
Početak realizacije projekta Sportsko-rekreativni centar na Rasini, realnost ili još uvek dobra ideja?
Za sada je to plan. Plan je usvojen i radi se na pripremi da bude i projekat. To je ideja koja polako poprima obrise projekta. Ta ideja dobila je nagradu struke 2018. godine. Moram da kažem da se na tome radi da se pripremi i da se krene u realizaciju. Potrebno je dosta i vremena i sredstava. Mora se obezbediti vodotok Rasine, priobalje da se uredi. To će biti zdrava sredina i čist vodotok, da bi se krenulo u realizaciju i da se postavi kao projekat. Potrebno je obezbediti sredstva naći i investitore i urediti sve da uraditi onako kako je dobro za grad i građane.
Kako biste ocenili saradnju Grada Kruševca sa rukovodstvima gradskih javnih preduzeća i ustanova? U kojoj meri ste tim?
Naravno uspešnost grada se ogleda i prema rezultatima rada javnih preduzeća, radili smo kao tim i tako radimo i danas. Imali smo podrušku svih struktura u gradu kada su u pitanju i Vodovod i Komunalno i Toplana i Poslovni centar. Uz pomoć predsednika Vučića i uz podršku Bate Gašića uspostavljen je red u Gradskoj toplani. Izgradnja fabrike za prečišćavanje otpadnih voda sve je projekat i grada i repubilke i našeg javnog preduzeća Vodovod. Da nismo radili kao tim zar bi imali 3 nova parkirališta koja su falila gradu. Imamo uređene i robne i zelene pijace. Komunalno toliko dobro radi da za Kruševac kažu da je najčistiji u Srbiji. To je rezultat timskog rada, a da ne pominjem i ustanove i škole i sve javne organizacije. Da radimo kao tim to je snaga.
Kruševac je jedan od gradova koji se ne libi da sarađuje sa privatnim partnerima u javnom, opšetem interesu?
Tačno. Mi smo javnoprivatno pratnerstvo ušli i rezulat je za pohvalu. Ušteda za grad je velika a što se tiče osvetljenja vidite i sami. U selima su postavljane 12 do 13 hiljada novih led svetiljki. U gradu je do 7000. Širićemo mrežu jer se saradnja pokazala kao dobra. Rešenje Apotekarske ustanove takođe je rezultat javnoprivatnog partnerstva. To je model koji treba uvek primenjivati.
Standard u gradu i selu se podiže permanentno? Radi se u selima iako ih ima 101 kao da su deo Kruševca?
Trudimo se da ispoštujemo sve zahteve naših građana. saradnja sa mesnim zajednicma je na visokom nivou. To je plod razgovora i dogovora. To se već zna, postalo je pravilo, ono što građani izkažu kao prioritet se usvoji i radi se. Ako se ne uradi u ovoj godini radi se naredne i polako se ispoštuju svi zahtevi. Svi su zahtevi u granicama realnog.
Da li ste, po vašem mišljenju, uspeli da sve što ste planirali, uradite, kao gradonačelnica?
Nisam na žalost uspela da uradim sve. Biću iskrena. Želela sam da sredim zgradu načelstva da se uredi od podruma do krova. da se zgrada uredi i da se podigne energetska efiksanost zdanja. Mislim da ova zgrada to zaslužuje ali i zaposleni u Gradskoj upravi da imaju bolje uslove za rad. Drago mi je što su se stekli uslovi za uređenje zgrade Doma sindikata, što je jedan od simbola grada. Mislim da je i to moglo da se završi u mandatu u koma sam gradonačelnica, ali uradiće neko ko dođe posle izbora.
Imate li poruku za osobu koja će doći na vaše mesto nakon narednih izbora?
Ljubav. Ljubav je snaga koja pokreće. Grad morate voleti da bi ga uspešno vodili. Morate slušati svoj grad, svoje sugrađane, osluškivati potrebe svih i truditi se da izađete u susret svima koliko je to moguće.
Ostavite komentar