U ALEKSANDROVCU SE INTENZIVNO RADILO NA INFRASTRUKTURNIM PROJEKTIMA

Marija Alar FOTO: OPŠTINA ALEKSANDROVAC 17-11-2023

U svim lokalnim samoupravama na teritoriji Rasinskog upravnog okruga, u prethodnim godinama, puno se ulagalo u razvoj ovih sredina, a sve u cilju stvaranja što boljih uslova za život i rad stanovnika Rasinskog okruga. I na teritoriji opštine Aleksandrovac dosta se radilo na putnoj i komunalnoj infrastrukturi, ali se ulagalo i u druge oblasti. To je bio povod da posetimo ovu opštinu i u razgovru sa predsednikom Privremenog organa opštine Aleksandrovac, dr Mirkom Mihajlovićem, koji je u prethodnom periodu obavljao funkciju predsednika opštine, saznamo na čemu se sve radilo od početka ove, ali i u prethodnim godinama.

Šta je sve od značajnijih investicija na teritoriji opštine Aleksandrovac realizovano od početka 2023. godine?

- Ključni aspekt ove godine je stavljen na infrastrukturne projekte. Putna infrastruktura je zauzela prioritetno mesto, tako da je u ovoj godini planirano asfaltiranje 15 km gradskih i seoskih ulica. Urađen je vatrogasni dom, čije radove je finansirao MUP Srbije, za šta smo posebno zahvalni. Potpisan je ugovor za izgradnju novog vrtića, u koji će biti upisano 180 mališana. Takođe smo radili na rekonstrukciji vodovodne i kanalizacione mreže kao i izgradnji vodovoda u zaseoku Babići MZ Ploča. Radovi su se izvodili na celoj teritoriji opštine Aleksandrovac.

Imajući u vidu da je opština sredinom ove godine bila pogođena poplavama, koliko je sve to usporilo realizaciju planiranih aktivnosti?

- Svakako da su nas vremenske nepogode krajem maja i početkom juna ove godine dosta usporile i uticale na odlaganje mnogih započetih radnji. Opština je pretrpela ogromnu štetu, kako infrastrukturnu, tako i na poljoprivrednim kulturama i stambenim i privrednim objektima. Morali smo da prionemo sanaciji i omogućimo stanovništvu elementarne uslove za život i rad. Pet mostova je srušeno, trinaest je oštećeno, a pored toga pojavilo se i preko sto klizišta. Čak je i regionalni put Aleksandrovac – Jošanička Banja bio ugrožen, moglo je doći do potpunog prekida saobraćajnice. Nažalost, nekoliko stambenih objekata više nije za upotrebu.

Opštinski budžet za 2023. godinu planiran je u visini 1.087.076.101 dinara. Očekuje se realizacija najmanje 90% ukupno planiranog budžeta. Rađen je rebalans zbog vanredne situacije i štete od vremenskih nepogoda, kaže Mihajlović. On je ovom prilikom govorio i o značajnijim projektima koji su realizovani u periodu od kada je došao na čelo opštine (2019.), ali i onim koji su u fazi realizacije.

- U tom periodu od značajnih projekata urađena je rekonstrukcija regionalnog puta Stopanja – G. Rataje – Zdravac – Boturići, Kruševac – Donja Velika Vrbnica, izgradnja vodovoda za 5 mesnih zajednica, kao i izgradnja planinarskog doma i izgradnja vodovoda u MZ Ploča u dužini od 8 km. Pored toga, urađen je vatrogasni dom, adaptacija zavičajnog muzeja, grejanja u Domu zdravlja (sa mazuta na gas). Takođe, asfaltirano je preko 40 km putne infrastrukture, da ne zaboravimo da smo imali i epidemiju korona virusa i elementarne nepogode. Očekujemo da uskoro krene izgradnja novog vrtića, da uradimo sanaciju krova DZ i vrtića „Naša radost“, kao i da uradimo gasifikaciju vrtića (s obzirom na to da je sada grejanje na električnu energiju).

U koje oblasti se najviše ulagalo?

- Ulagalo se u sve ono što je neophodno za poboljšanje uslova života naših građana. U infrastrukturu najviše, ali i u poljoprivredu, zdravstvo, školstvo, sport, socijalnu zaštitu... Za poljoprivredu se godinama izdvajalo oko 15 miliona dinara. Ranije je realizacija tog programa bila 30%, a sada 100%. Svi naši sportski klubovi imaju obezbeđene uslove za nesmetano takmičenje. U pet seoskih četvorogodišnjih škola uveli smo parno grejanje. Trenutno radimo projekat za izgradnju nove škole u MZ Donji Stupanj. Trudimo se da pomognemo svim socijalno ugroženim stanovnicima, kako novčano, tako i drugim vidovima pomoći, kao što je snabdevanje ogrevom, paketima sa namirnicama, lekovima... Takođe, ono čime se još možemo pohvaliti je to da svaka novorođena beba mesečno dobija po 10.000 dinara, do navršenih godinu dana. Svako treće dete ima besplatan vrtić i ishranu. Svaka porodica sa petoro i više dece dobija po 50.000 dinara svakog meseca, do navršene 18. godine ili završenog školovanja. Za to je u 2022. godini izdvojeno 33 miliona dinara, a 2018. godine 19 miliona.

Koliko ste zadovoljni urađenim i koji su dalji planovi?

- Zadovoljan sam kada se uzmu u obzir sve okolnosti pod kojima smo radili (korona, elementarne nepogode). Svakako da će i u narednom periodu akcenat biti na infrastrukturi kao i na izgradnji fabrike za prečišćavanje otpadnih voda i 47 km nove kanalizacione mreže, kako bi Župa postala čista i poželjna za život i posetioce. Takođe, potrebno je obezbediti industrijsku zonu, kako bi investitori izgradili nove fabrike u Aleksandrovcu, što bi omogućilo i mnogo novih radnih mesta, a samim tim i ostanak mladih na svojim ognjištima. Dosta toga je urađeno, ali ima još mnogo stvari koje je potrebno uraditi, a koje su nam u planu – zaključio je na kraju razgovora predsednik Privremenog organa opštine Aleksandrovac, dr Mirko Mihajlović.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar