U samom centru grada, na početku ulice Majke Jugovića, nalazi se zdanje jedinstvene lepote, ali i kulturne i istorijske vrednosti - Kuća Simića. Smeštena među brojnim objektima novije gradnje, Kuća Simića spada u najstarije očuvane objekte u Kruševcu i svojom arhitekturom svedoči o nekadašnjem izgledu kruševačke čaršije. Građena građena krajem XVIII ili početkom XIX veka, tokom svoje duge istorije Kuća je imala značajnu ulogu u društveno-političkim dešavanjima Kruševca, ali i čitave Srbije, a danas je neizostavni činilac svih kulturnih dešavanja u Carskom gradu. Naime, krajem 1951, kada su gradske vlasti donele odluku o osnivanju muzeja, odlučeno je da se za te potrebe adaptira Kuća Simića, te su se u njoj od otvaranja 1953. mogli videti različiti muzejski sadržaji, ali tek nakon obimnijih sanacija, 2018. godine, Narodni muzej Kruševac dobija ovaj prostor i od tada u njoj je, u okviru stalne postavkepredstavljen deo porodičnog života u kruševačkoj varoši.
- Kuća Simića je ponovo otvorena 2008, stalnom postavkom ambijenta gradske kuće početkom dvadesetog veka. Do 2013. otvoren je niz privremenih postavki iz muzejskih zbirki. Izložbom "Porodični album", koja je sadržala preko 200 fotografija iz života Kruševljana tokom dvadesetog veka, počela je saradnja muzeja sa lokalnom zajednicom koja traje do danas – kaže Zorana Drašković Kovačević, kustos pedagog u Kući Simića.
Od „Porodičnog albuma“, pa do danas u Kući Simića realizovan je čitav niz interaktivnih izložbi u kojima su izlagani lični predmeti Kruševljana i Kruševljanki, a poslednja u nizu je nedavno realizovana „Mala lila haljina“. Tokom ove izložbe, Kruševljanke su prikazale sugrađanima haljine i komplete koje su nosile u posebnim prilikama, a kojoj je prethodila priča o cipelama „Od Pepeljuge do princeze – bajke o cipelama” . Kako to logično i sledi, u Kući Simića u toku je priprema izložbe o tašnicama.
- Pripremanje izložbe tašni radnog naziva "Sve svoje sa sobom nosim" je u toku. Očekuje nas nova uspešna saradnja sa učesnicima, a posetioce osvrt na najvažnije modne detalje tokom poslednjeg veka – dodaje Drašković Kovačević.
Da nije samo reč o izložbama, već o komunikaciji sa sugrađanima potvrđuje i čitav niz propratnih programa tokom kojih su učesnici učili da vezu, heklaju, ukrašavaju svoje odevne predmeta.
- Prateći programi su učvrstili vezu muzeja i sugrađana. Uglavnom su u pitanju večernja druženja uz priče i fotografije kao i predavanja i racionice vezane za tekuće izložbe – pojašnjava Zorana Drašković Kovačević, koja i sama učestvuje u svakoj od njih.
Ono što svakoj izložbi daje posebnu draž, ali ih i izdvaja, jesu posebne lične priče koje prate izložene predmete.
- Najzanimljivije su mi priče koje prate određene predmete pozajmljene za izložbu. Takve izložbe su "Više od igre", sa opisima starih dečjih igara, "Svuda pođi kući dođi", sa opisima turističkih putovanja, "Od Pepeljuge do princeze" sa pričama o cipelama – objašnjava kustos.
Gornji sprat Kuće, koji služi kao muzej, sastoji se od devojačke sobe, trpezarije, salona i hodnika i predstavlja deo stalne muzejske postavke.
- Stalna postavka privlači domaće i strane turiste i predstavlja vezu između nekadašnjih i današnjih Kruševljana i njihovih običaja. Čak i sama Kuća predstavlja značajan kulturno-istorijski spomenik koji sa uspehom ilustruje svakodnevni život građanskog Kruševca – napominje Zorana Drašković Kovačević, kustos pedagog u Kući Simića i ističe da se do kraja godine priprema izložba fotografija na vrlo zanimljivu temu kao i gastronomska izložba posvećena specijalitetu prisutnom u svakom domu.
Ostavite komentar