“Miholjski susreti sela” i ove godine “bukte” Srbijom u 113 opština i gradova, od 1. juna do 1. novembra. Prilikom potpisivanja ugovora u Palati Srbija u Beogradu, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić je apostrofirao da će ove godine susreti okupiti 1.775 sela, a očekuje se rekordnih 250.000 učesnika i posetilaca.
- Neka ovi susreti pokažu jedinstvo Srbije! Da pokažu da svaki deo Srbije zna za onaj drugi deo Srbije, da smo povezani, da smo jedinstveni u očuvanju naših kulturnih, ali i lokalnih običaja. Ovo je šansa da taj deo zavičajne kulture dođe do svog izražaja. Svaki deo Srbije ima svoje osobenosti, izuzetne prirodne lepote, ali, ja bih rekao, i ovaj kulturni, zavičajni deo koji je izuzetno bitan, da pokušamo da ga približimo i da rezultat svega ovoga bude jedna Srbija koja se sreće, susreće i u kojoj počinje, konačno, da živi optimizam - poručio je ministar Krkobabić.
Predsednik Komisije po ovom programu, naš poznat pesnik Ljubivoje Ršumović prisutnima se obratio stihom “Da Evropa čuje cela za Miholjske susrete sela” i poručio da “već četiri godine organizujemo “Miholjske susrete sela” na radost i polzu ove naše, mnogi misle male zemlje, ali za nas najveće koju imamo”.
Katarina Rakić iz Kabineta predsednice opštine Varvarin izrazila je zadovoljstvo time što je ova opština od samog početka deo projekta.
- Opština Varvarin je i ove godine potpisala ugovor sa sa Ministarstvom za brigu o selu gde će se realizovati “Miholjski susreti sela”, zajedno sa svim osnovnim školama iz naše opštine, a sa seoskog područja. Tokom manifestacije realizovaćemo razne aktivnosti poput “Igara bez granica”, sportskih turnira - istakla je Katarina Rakić.
Podnosioci prijave na ovaj javni konkurs su jedinice lokalne samouprave, koje same osmišljavaju programe za stanovništvo sela sa svoje teritorije, a imaju na raspolaganju do 500.000,00 dinara. Aplikanti na konkurs su i ove godine bili maštoviti, pa su osmislili raznovrstan program, od čuvenog seoskog višeboja, tradicionalnih nastupa folklora, izvornog pevanja, sviranja gusala i tambura, preko slikanja i literarnih sadržaja, do zanatskih i primenjenih umetnosti – izrade rukotvorina, suvenira, tkanja, štrikanja, veza, pletenja.
Na repertoaru su i igre za decu i penzionere, izbor za najlepšu pastiricu, maskembali za decu, koncerti, izložbe slika. Kalendar manifestacija, sa mestom održavanja i planiranim aktivnostima, biće objavljen na sajtu Ministarstva za brigu o selu, za sve koji žele da ih posete tokom ovog leta i jeseni.
Ostavite komentar