Dani istorije i kulture Temnića i Levča, manifestacija od izuzetnog značaja, kada je u pitanju očuvanje istorije i kulture ovog dela Šumadije, počela je u subotu u porti hrama Preobraženja Gospodnjeg u Gornjem Krčinu saborovanjem istoričara, ali i bogatim pratećim programom poput rekonstrukcije narodne nošnje i prezentacije hrane koja se u srednjem veku nalazila na trpezama srpskih domaćica u Levču i Temniću.
Organizator manifestacije je KPD “Budućnost” iz Donjeg Krčina, a inicijator Bojan Marinković podseća da je cilj ovog događaja, koji se organizuje već po četvrti put, očuvanje zavičajne istorije i otkrivanje novih saznanja o istoriji ovog prelepog dela Srbije. On dodaje da su od ove godine uvedene i neke novine, a sama manifestacija će i narednih godina biti nadograđivana novim pratećim programima.
Veliki broj istoričara uveličao je ovaj skup, a Marinković pojašnjava da je tema ovogodišnjeg saborovanja bila “Migracije iz Levča i Temnića i u Levač i Temnić – od praistorije do danas”. “Mislim da su se istoričari dotakli celog Levča i Temnića, a i pojedinih sela, tako da smo imali priliku da čujemo nešto novo o doseljavanju i raseljavanju iz ovog kraja”, istakao je Bojan Marinković.
Posetioci Gornjeg Krčina mogli su da pogledaju, ali i pazare, narodnu nošnju, kao i specijalitete proizvedene u ovom kraju, a u mizičkom delu programa nastupio je i hor OŠ “Heroj Mirko Tomić”. Prvi dan manifestacije nastavljen je u poslepodnevnim satima u OŠ “Heroj Mirko Tomić”, gde je održan istorijski panel u okviru okruglog stola, gde su svoja mišljenja i saznanja razmenili istoričari iz Varvarina, Paraćina, Kruševca, Valjeva, Lazarevca, Beograda…
U Parohijskom domu u porti hrama Rođenja Presvete Bogorodice u Karanovcu drugog dana ovogodišnje manifestacije otvorena je izložba karikatura poznatog karikaturiste iz Varvarina Gorana Ćeličanina, ali je predstavljena i knjiga “Srbendovanje”, koja je u pripremi i čiji se skoriji izlazak iz štampe očekuje. Ovom prilikom uručene su i nagrade za najbolje radove na likovnom konkursu učenicima osnovnih škola iz Temnića i Levča.
-Pored ove izložbe karikatura, a kao prošlogodišnji dobitnik priznanja “Putovođa kulture Temnića i Levčia”, čast mi je da mogu ljudima da prikažem i moju novu knjigu koja, nažalost, još nije izašla iz štampe, tako da ću prikazati prototip te knjige, kako će ta knjiga izgledati i to je ono što najavljujem već godinu dana, knjigu karikatura o šajkači, tako da očekujem da će sve to ljudima ovde biti interesantno - istakao je Ćeličanin i pojasnio da su u knjizi sakupljene sve njegove karikature o srpskom seljaku koga zadnjih dvadesetak godina crta, jedna antropološka vizija karikaturiste jednog čoveka ispod šajkače.
Priznanje “Putovođa kulture Temnića i Levča”, nagrada koja se dodeljuje za doprinos u kulturi i stvaralaštvu i promociji Temnića i Levča, ove godine je uručeno poznatom i priznatom umetniku Saši Vasiću, rodom iz Bačine. Ovogodišnji dobitnik priznanja za književno stvaralaštvo “Temnićki natpis” je književnica Violeta Aleksić iz Prevešta.
Saši Vasiću priznanje “Putovođa kulture Temnića i Levča” je uručio prošlogodišnji laureat Goran Ćeličanin, dok je o dobitnici književne nagrade “Temnićki natpis”, koja je bila sprečena da lično primi nagradu, govorila Milanka Milosavljević Milosavljević.
-Drago mi je što sam, posle 30 i kusur godina muzičke karijere, najzad dobio nagradu iz svog kraja. Došao dam ovde da preuzmem nagradu i da se poklonim svima iz ovog kraja, iz Karanovca i Donjeg Krčina, zahvaljujem se na pozivu, srećan sam i ovo mi je jedna od dražih nagrada. Bilo je dosta profesionalnih nagrada, ali “Putovođa kulture” je jedan jako ozbiljan naziv za ovu nagradu i meni je drago da su me izabrali kao “Putovođu kulture”. Trudio sam se svih ovih 30 godina da budem dobar umetnik, da budem dobar čovek, dobar otac, dobar prijatelj i evo, posle 30 godina, moja prva nagrada iz ovog kraja tako da sam jako srećan - rekao nam je Saša Vasić.
Na pitanje da li će biti nekog koncerta i za temnićku publiku, pošto, nažalost, u svojoj dugoj muzičkoj karijeri nije imao ni jedan nastup u ovim krajevima, iskreno nam je odgovorio da je, na neki način, bio i ljut na svoje zemljake.
-Za nešto više od 30 godina moje karijere nikad me niko nije pozvao da održim koncert i to mi je bilo malo čudno i kada sam bio mlađi bio sam malo i ljut na sve to, ali kako je vreme prolazilo shvatio sam da to i nije ni važno, da će se jednog dana neko setiti, kao što su se i setili za ovu prvu nagradu, nego će se valjda setiti i da napravim koncert u Varvarinu, tako da nadajmo se da ću moći da se poklonim svojoj publici i svojim sugrađanima. Ja sam inače rodom iz Bačine, tu su mi živeli otac, majka, baba, deda, sad obnavljam svoju kuću i vraćam se svom ognjištu i svojim korenima, tako da se možda desi da posle više od 30 godina zasviram i u svom kraju - kaže Saša Vasić, “Putovođa kulture Temnića i Levča”.
Završnog dana manifestacije “Dani istorije i kulture Temnića i Levča” održano je i književno veče, nastupili su članovi Čarapanskog aforističarskog kluba – ČAK iz Kruševca i zavičajni pesnici, dok su u kulturno – umetničkom programu nastupili folkloraši KUD-a “Vuk Karadžić” iz Orašja i hor OŠ “Heroj Mirko Tomić” iz Donjeg Krčina. Uručene su i nagrade za najbolje radove sa ovogodišnjeg likovno – literarnog konkursa „Zvona zavičaja“.
Ostavite komentar