Bol u donjem delu leđa, jedan od vodećih uzroka invaliditeta u svetu, u središtu je ovogodišnjeg Svetskog dana fizioterapeuta, koji imaju ključnu ulogu u tretmanu i prevenciji bola u leđima. Kroz individualno prilagođene vežbe, stručnjaci ne samo da ublažavaju bol kod pacijenata, već i sprečavaju njegov povratak. Vežbe moraju biti pažljivo dozirane, a svaki pacijent zahteva specifičan plan lečenja, navode lekari.
- Ja ću samo da napomenem da je osnov fizikalne terapije upravo terapija pokretom, odnosno kineziterapija i s tim u vezi mi prezentujemo vežbe koje su prilagođene i dečijem uzrastu i odraslima. Najčešće se pacijenti svojim lekarima javljaju upravo zbog tog bola u donjem delu leđa, koji predstavlja najučestaliji uzrok invaliditeta i odsustvovanja sa posla. Svakako da je vrlo bitno vežbati, jer vežba jeste lek i to ciljano vežbanje, ne bilo koje, već ono koje vam savetuje fizijatar, a nauči vas fizioterapeut – kaže doktorka Nena Stevanović, fizijatar Specijalne bolnice „Merkur“.
Bol u donjem delu leđa pogađa 1 od 13 osoba, a među najčešćim faktorima rizika izdvajaju se gojaznost, pušenje, kao i neprilagođeni uslovi na radnom mestu. Nepravilno držanje, fizička neaktivnost i prekomerni stres dodatno doprinose širenju ovog zdravstvenog problema koji značajno narušava kvalitet života.
- Više sedimo, manje vežbamo, lošije se hranimo, gojaznost koja je veliki problem i u svetu i kod nas, sve to uzrokuje tu problematiku u donjem delu leđa, a niz je aktivnosti koje treba da preduzmemo da bismo to sprečili. Dakle, pored vežbanja i korekcija ishrane, odlazak svom lekaru koji će nakon pregleda možda savetovati i neku drugu, dodatnu dijagnostiku i krenuti sa pravim lečenjem. Uzroci bola u leđima mogu biti raznovrsni, ne treba ih zanemariti i uvek se treba javiti svom lekaru – dodaje doktorka Stevanović.
Jako je važno, navodi doktorka, brinuti o svom organizmu od najranijeg doba, te reagovati na prve znake nepravilnog držanja kod dece.
- Zato postoje i sistematski pregledi gde fizijatar već na početku može da vidi da li postoji neki deformitet kičmenog stuba, uglavnom su to skolioza i kifoza kod dece, kod kojih vežbanjem možemo da usporimo razvoj. Da pratimo to dete na vreme, jer kasnije i kod tih deformiteta postoji mogućnost za pojavu bola u leđima, a nako toga oko i malo pre 30. godine života se javlja bol u leđima – kaže doktorka Stevanović i ističe da svako ima bar pola sata dnevno za vežbanje.
Inače, Svetski dan fizioterapeuta je prilika da se istakne važnost fizioterapeutske struke u globalnom zdravstvenom sistemu. Specijalna bolnica "Merkur" pridružuje se ovoj inicijativi, podižući svest o značaju fizioterapije u rehabilitaciji nakon neuroloških, reumatskih, kardioloških i respiratornih problema, ali i prevenciji brojnih oboljenja.
Ostavite komentar