Pionirski park u Kruševcu ove godine, makar na jedno veče, postao je epicentar naučnih otkrića, jer je „Noć istraživača“ oduševila male i velike radoznalce! U okviru manifestacije, koja se održava u sklopu Evropske nedelje istraživača, deca su dobila priliku da kroz deset radionica otkriju tajne sveta nauke, a sve to kroz zabavu i interaktivne igre.
- Naučni klub, koji radi pri Centru za stručno usavršavanje, tradicionalno je uzeo učešće u 15 po redu manifestaciji „Noć istraživača“. Cilj nam je, pre svega, da približimo nauku i zabavu našim najmlađim sugrađanima, ali isto tako i onim najstarijima. Mi imamo jednu floskulu gde kažemo da je ovo manifestacija za sve naše sugrađane od 7 do 77 godina. Uvek je ovde lep odziv, naši najmlađi sugrađani se rado odazivaju. To je ono gde oni izađu iz učionice, ne drže se suvoparnog učenja, listova, olovaka, nego imaju i onaj zabavniji deo, tako da iz godine u godinu rastemo u ovoj manifestaciji – kazao je Nikola Džugurdić, direktor Centra za stručno usavršavanje.
Mali istraživači su bili posebno fascinirani pričom o ćeliji – osnovnoj jedinici života. Radionica o ćelijama omogućila im je da zavire u svet nevidljivog, učeći kako funkcionišu ove „sitne, ali moćne“ strukture.
- Volonter sam već duže vreme i želela sam mladima da približim nauku kako bi se ugledali na to, jer je nauka svuda oko nas – navodi Nina Cvetković, dok Maša Đokić dodaje:
- Pokazujemo im šta je ćelija, između ostalog i kako da je naprave od plastelina, razne druge organele, učićemo ih biologiju i upoznati više sa tim.
Maša Milojević i Milica Milošević sa oduševljenjem upijale su nova saznanja.
- Mnogo nam je ovde lepo i jedva čekamo da naučimo šta je to ćelija – rekle su u glas.
Međutim, to nije bio jedini hit večeri. Program "Potraga za blagom" bio je prava naučno-sportska avantura! Deca su u grupama rešavala zagonetke, tražila tragove i testirala svoje motoričke veštine, sve dok nisu pronašli skriveno blago.
- Morali smo svi zajedno da radimo i pomagamo jedni drugima, ali uspeli smo da nađemo blago! Bilo je baš zabavno – rekli su Luka Nikolić i Staša Trifunović.
Osim ćelija i blaga, pažnju je privukla i radionica „Tajni zelenog solitera“. U ovoj ekološkoj avanturi, deca su istraživala tajne održivih zgrada i važnost očuvanja prirode. "Nisam znala da zgrade mogu da budu ekološke! Naučili smo kako biljke mogu da pomognu zgradama da budu bolje za ljude i prirodu", objasnila je jedna učesnica, dok su deca izrađivala modele zgrada prekrivenih zelenilom.
Za ljubitelje istorije i matematike, tu je bila radionica „Putovanje kroz vreme“, gde su deca prošla kroz različite epohe, otkrivajući zanimljive detalje o životu u prošlosti, ali i učili sve o računanju vremena. Posebna pažnja bila je posvećena i ekološkim temama, pa su deca mogla da učestvuju u diskusiji na radionici "Zašto su pčele važne?". Tu su saznali sve o značaju pčela za naš ekosistem i kako možemo pomoći u njihovom očuvanju. Takođe, eksperimentalni prikazi na temu klimatskih promena podstakli su decu da razmišljaju o budućnosti i kako male promene u našem ponašanju mogu imati veliki uticaj na planetu.
Ovom manifestacijom, Kruševac je još jednom pokazao da je grad sa velikom ljubavlju prema nauci. "Noć istraživača" uspešno je spojila nauku i zabavu, a deca su otišla kući bogatija za nova saznanja, ali i puno smeha i nezaboravnih trenutaka. Organizatori su izrazili zadovoljstvo zbog velikog odziva i najavili još veći i uzbudljiviji program sledeće godine.
Ostavite komentar