Kruševačko pozorište osnovano je 1946. godine i jedno je od najznačajnijih i najstarijih institucija u Srbiji sa bogatom i raznolikom istorijom.
Prvo pozorište koje se vezuje za Kruševac je Putujuće pozorište „Car Lazar“ koje je osnovao komičar Dušan Kujundžić. Posle Balkanskih ratova 1914. godine formira se državno pozorište a savet ustanove koji je imenovao tadašnji ministar prosvete Kraljevine Srbije odredio je Kruševac za sedište povlašćenog pozorišta „Joakim Vujić“.
Upravnik pozorišta je bio Kosta Delini, a pokrivalo je teritoriju Kruševca, Kraljeva, Čačka, Užica, Vrnjačke i Sokobanje. Tokom 50- tih godina prošlog veka počeo je sa radom prvi profesionalni teatar u Kruševcu a pozorište je vrlo brzo nakon osnivanja steklo zavidnu reputaciju zbog svojih inovativnih predstava i posvećenosti kulturnoj sceni. Kroz decenije, pozorište je prolazilo kroz razne faze razvoja i modernizacije. Svoje prve korake u Kruševačkom pozorištu ostvarili su mnogi poznati srpski glumci među kojima su Radmila Savićević, Mihajlo Bata Paskaljević, Milan Puzić, Miodrag Petrović Čkalja, Vlastimir Đuza Stoiljković, Taško Načić.... ali i mnogi mlađi glumci koji su svoja iskustva stekli u ovom pozorištu – Marko Živić, Sergej Trifunović, Vojin Ćetković, Katarina Marković, Nataša Tapušković i drugi.
Dugogodišnji upravnik Kruševačkog pozorišta, Branislav Nedić, prisetio se kako su izgledali njegovi prvi koraci u ustanovi na čijem je čelu skoro pola veka.
- To je bilo 1995. godine kada sam bio mlad dramaturg, a direktor pozorišta Nebojša Bradić, inače bio sam student treće godine dramaturgije. Kao Kruševljanina Nebojša me je pozvao i rekao da je vreme da počnem da radim na predstavi. Prva predstava koju sam radio bila je „Teatar čudesa“ u režiji Milana Karadžića. To je bio moj prvenac u profesionalnom radu, nakon toga su se predstave nizale. Skoro pa punih 30 godina me uspomene vezuju za sam objekat, zgradu pozorišta i za umetnost, kaže Nedić i dodaje da je pozorište definitivno jedan od važnih segmenata grada.
Osnovna delatnost pozorišta je rad i izvođenje predstava ali tu je i dugogodišnja saradnja ustanove sa ostalim ustanovama i udruženjima koja se bave kulturom te je s toga pozorište omiljena lokacija mnogih bilo i ostalo. U sali se izvode predstave, održavaju festivali i to je ono što je najbitnije.
Potvrda publike nam je najbolji dokaza da to što radimo radimo kako treba ali pored same sale u foajeu pozorišta kao i u maloj sali organizuju se izložbe, koncerti, književne večeri i sve ono što je bitno za grad i sa te strane je pozorište otvoreno za sve ljude dobre volje koji se bave kulturom i umetnošću. To je ono nešto šro nas čini omiljenim u gradu jer pokrivamo širok krug ljudi koji se bave sličnim poslom kao i mi, kaže Nedić i dodaje da su zapošljeni u pozorištu godinama unazad na raspolaganju školama i vrtićima u organizaciji raznih programa. Pored pozorišta je i Trg glumaca, takođe jedna od omiljenih lokacija i mladih i starih.
Nekad je na tom mestu bio park i uvek se tu okupljala uglavnom omladina i iz tog nekog ranijeg vremena sadašnji trg je za mene vrlo značajno mesto. Uz pomoć grada smo pre par godina uspeli da napravimo i trg posvećen našim eminentnim, značajnim, važnim glumcima i na taj način se ta ljubav prema trgu nastavila i proširila - kaže Nedić i dodaje da je trg ujedno i turistička atrakcija na koju su Kruševljani ponosni.
Danas, pozorište se posvetilo obrazovanju i podršci mladim umetnicima. Takođe, organizuje brojne festivale i kulturne događaje koji okupljaju umetnike i publiku iz čitave Srbije.
Jedno je sigurno, Kruševačko pozorište je važno središte za kulturni život u regionu sa bogatim programom koji obuhvata različite dramske forme. U svojoj dugoj tradiciji, pozorište je uspešno spajalo umetnost i zajednicu i bilo i ostalo omiljeno mesto Kruševljana.
Ostavite komentar