U organizaciji OŠ “Jovan Kursula”, Igor Jurić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu (CNZD) održao je u ovoj obrazovnoj ustanovi niz radionica za učenike starijih razreda, a zatim i javnu prezentaciju za sve zainteresovane građane u Velikoj sali Opštinske biblioteke Varvarin na temu “Bezbednost dece na internetu”. U izjavi za naš portal, Jurić je istakao da su deca tokom radionica u školi pokazala izuzetno znanje i, na neki način, na test stavili roditelje.
-Mi koncipiramo naša predavanja na način da prvo vidimo šta deca znaju i koliko znaju po pitanju njihove same bezbednosti na internetu, kasnije isti princip primenjujemo i sa roditeljima i onda upoređujemo znanje i jednih i drugih. Ovom prilikom su i deca i roditelji imali priliku da vide nekoliko istinitih priča kroz filmove koje smo snimili, gde smo mi, kao organizacija, bili učesnici u određenim teškim situacijama po decu, gde smo bili pravni zastupnici na suđenjima i podrška deci nakon samog zlostavljanja i, sa druge strane, upozoravamo, kroz konkretne primere, kako decu tako i roditelje, na opasnosti koje su i više nego aktuelne u našem društvu - pojašnjava Jurić.
Tačno pre godinu dana, krajem oktobra meseca 2023. godine, u Srbiji je počeo da se primenjuje sistem “Pronađi me”, kome se posvećuje i jedan deo radionice, a kako bi građani bili upoznati sa funkcionisanjem sistema, kada se sistem pokreće i kako treba da reaguju u tim situacijama, a kako bi sam sistem “Pronađi me” bio što efikasniji.
-Na samom sistemu “Pronađi me” i na njegovom unapređenju se dodatno radi, mi smo kao deo radne grupe Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije u samom kontaktu, zajedno radimo na unapređenju samog sistema, ali jako je bitno da građani budu upoznati šta su njihove obaveze kada se sistem pokrene. Zbog toga želimo da one stvari koje su se desile, nažalost imali smo taj jedan težak slučaj sa devojčicom iz Bora, da predupredimo, da na pravi način i u pravom momentu reagujemo, da prijavljujemo slučajeve i da pokažemo jednu društvenu odgovornost da bi dodatno zaštitili naše najmlađe - rekao nam je Igor Jurić.
Roditelji ne posvećuju dovoljno pažnje svojoj deci i u velikoj meri ne znaju šta se dešava na društvenim mrežama, to je očigledno i to se stalno potvrđuje na ovakvim radionicama. Podizanje svesti o opasnostima koje vrebaju na društvenim mrežama je preko potrebno, ali nikad se ne sme preterivati i nikako deci zabranjivati pristup medijima koji su danas najpopularniji, već je potrebno više vremena posvećivati deci, razgovarati sa njima i biti u toku sa kime se druže i u tom virtuelnom svetu. Igor Jurić ističe da definitivno imamo problem kada je u pitanju znanje roditelja o tome kako deca komuniciraju na internetu.
-U najvećem broju slučajeva se pokaže da roditelji nisu zaista upoznati ni koje društvene mreže deca posećuju, ni na koji način komuniciraju i postajemo svesni toga da smo mnogo daleko i iza njih i ne pratimo ih dovoljno. Ne možemo da kažemo da nas internet, kao fenomen, ne interesuje, da su društvene mreže nešto što je za mlađu populaciju i da na taj način skidamo odgovornost sa sebe kao odrasli ljudi, upravo zbog toga i iniciramo ovakve radionice, ovakve načine komunikacije, da bi oni shvatili da ipak, na neki način, moraju da budu prisutni u njihovom virtuelnom životu. Mi, kao odrasli i zreli ljudi, jednostavno smatramo da su deca bezbedna time što su prisutni tu u našem domu, kući, da tu nema dodatnih opasnosti, a zapravo to je sve samo ne tako, pokazuju iskustva, nažalost, da se iz nekih potpuno bezazlenih situacija došlo u situacije da se deci borilo za život i to pokazuje ova radionica - naglasio je Jurić.
Realizacija ovog edukativnog događaja u Varvarinu jasno pokazuje važnost zajedničkog delovanja roditelja, dece i stručnjaka u borbi za bezbednost na internetu. Radionice i prezentacije koje je Igor Jurić održao, iznova su istakle nužnost većeg angažovanja roditelja u virtuelnom svetu njihove dece, kao i potrebu podizanja svesti o ozbiljnim opasnostima koje vrebaju na društvenim mrežama. Samo uz kontinuiranu edukaciju i pravovremenu reakciju možemo osigurati sigurnije okruženje za našu decu i njihovu bezbrižnu i sigurnu budućnost.
Ostavite komentar