U okviru projekta „Spomenici čuvari trsteničkog nasleđa“ koji finansira Opština Trstenik u saradnji sa novinom Pobeda, predstavljamo vam remek delo spomenik Kneginji Milici na platou u centru Trstenika, delo akademskog vajara profesora Dragoljuba Dimitrijevića i njegovog sina Miodraga. Povodom 610 godina od smrti kneginje Milice 17. januara 2016. godine svečano je otkriven i osveštan spomenik u prisustvu velikog broja građana, sveštenstva i čelnih ljudi Opštine Trstenik. Inicijativu za izgradnju ovog remek dela pokrenuta je 2014. godine u saradnji sa predstavnicima Opštine Trstenik. Donator spomenika Kneginji Milici bila je prof.dr Radmila Milentijević koja je u ove svrhe izdvojila 21.000 dolara, ona je bila prisutna na platou ali i na svečanoj akademiji pod nazivom „Od roda svetla i slavna“ u Sali bioskopa trsteničkog Doma kulture.
- Podizanjem spomenika Kneginji Milici Trstenik je postao jedinstveni grad u Srbiji u čijem centru se nalazi spomenik jednoj ženi, a ne muškarcu. A ta žena, Kneginja Milica, kojoj smo podigli spomenik, je naša prva vladarka, prva žena koja je upravljala Srbijom u jako teškim istorijskim okolnostima. To je bilo turobno vreme kada Moravska Srbija, tokom Kosovske bitke 1389. godine u kojoj gine veliki procenat plemstva, a poginuo je tada i Knez Lazar, ostaje bez punoletnog vladara (da se podsetimo: Lazarevi muški naslednici su tada još uvek bili deca) pa kormilo države na sebe preuzima Lazareva supruga, kneginja Milica. Kneginja Milica će kao udovica i monahinja, narednih nekoliko godina upravljati Srbijom iz svoje zadužbine Manastira Ljubostinje, te je tokom tih nekoliko godina centar Srbije bio nedaleko od Trstenika, upravo u manastiru Ljubostinja. Kneginja Milica je mudrom i umerenom politikom uspela da sačuva Lazarevo nasleđe i da Lazarev presto obezbedi Lazarevom i svom najstarijem sinu, despotu Stefanu Lazareviću, produživši život Moravske Srbije za još nekoliko decenija - kaže istoričarka Jelena Vukčević.
Kao što na početku rekosmo spomenik kneginji Milici svečano su otkrili tadašnji predsednik Opštine Trstenik Miroslav Aleksić i autor profesor Dragoljub Dimitrijević.Patrijarh srpski gospodin Irinej je osveštao spomenik.
- Da bih došao do mozaika, da nađem način za pristup rešavanju pre svega likovnog problema, morao sam dosta da istražujem. Radio sam studiozno,da bih na najbolji način predstavio ovu divnu srpsku vladarku i eto uspeo sam u tome i to mi je veoma drago - rekao je akademski vajar profesor Dragoljub Dimitrijević. Donator ovog remek dela koji krasi centar Trstenika prof.dr Radmila Milentijević izjavila je da je iako živi u Americi daleko od rodnog kraja i dalje tu gde su njeni dedovi i preci.
- Ostala sam i dalje srpkinja i ponosim se zato sam želela i došla da pomognem tamo gde treba i gde mogu, eto me u Trsteniku.Nadam se da sam uspela da na ovaj način dam svoj doprinos i presrećna sam .Neka spomenik kneginji Milici bude uspomena na njen lik i delo za buduće generacije,neka nam svima bude ideal mira i slobode - rekla je tada u Trsteniku prof.dr Radmila Milentijević.
Prilikom osveštenja spomenika kneginji Milici prisutnima se obratio i njegova svetost Patrijarh srpski gospodin Irinej, rekavši da je velika čast biti učesnik na ovom divnom,radosnom i blagoslovenom događaju.
- Kneginja Milica je bila jedna izuzetna ličnost naše istorije i žena koja je gledala daleko u budućnost.Posle Kosovskog boja mnogi su počeli da čerupaju Srbiju,da je dele i otimaju.Po savetu mudrog Patrijarha Spiridona kneginja Milica je donosila značajne i teške odluke. Pristupila je obnavljanju manastira i države,obnovila je Dečane,ostavila je u tom manastiru dve sveće voštanice da ih upali onaj ko oslobodi zemlju i donese joj slobodu.Te dve sveće se i danas čuvaju u manastiru Dečani - rekao je njegova svetost Patrijarh srpski Irinej kome je ujedno ovo bila prva ali i poslednja poseta Trsteniku.Danas kraj spomenika kneginji Milici na klupama sede i provode svoje slobodno vreme građani,igraju se deca,neki se fotografišu,druže se uz priče a posle šest vekova kneginja Milica je ovim remek delom vraćena u svoj grad i postala njegov simbol, mesto okupljanja i druženja generacija.
Ostavite komentar