TRIDESET GODINA NA DASKAMA KOJE ŽIVOT ZNAČE-KUM KULTURE JEDNOG GRADA – DUŠAN JOVIĆ ĆULE

Dragan Ivanović 21-11-2024

Dušan Jović Ćule, glumac Trsteničkog pozorišta, jedna je od najznačajnijuh figura u pozorišnom životu Trstenika i Srbije, sa bogatom karijerom koja traje već 30 impresivnih godina rada u pozorištu i na filmu. Njegov rad je verovatno uticao na mnoge mlade umetnike i doprineo razvoju pozorišne scene u regionu. Godine koje su sigurno donele mnogo divnih iskustava, izazova i uspomena.

- Oduvek sam voleo izazove koji se zovu scena, gluma, javni nastup. Sećam se da sam kao šestogodišnji dečak recitovao na priredbi za polazak mojih drugara osnovaca u školu. Priredbe, recitatorska i filmska sekcija su bili nešto što se podrazumevalo. Na radnoj akciji u Trsteniku sam bio zadužen za kulturni program cele akcije. U pozorište sam ušao relativno kasno, tek sa dvadeset osam godina. Životni put me je odvukao u drugom pravcu.Završio sam za inženjera marketinga i menadžmenta i radio u fabrici „Namenska proizvodnja“ u Trsteniku. I pored te velike privlačnosti prema glumi, nekako sam kasno saznavao i stalno kasnio na audicije za predstave u našem pozorištu. I onda, 1993. godine, pripremala se predstava „Kamen za pod glavu“ u režiji čuvenog barda našeg glumišta Momira Bradića. Došao sam tek na treću probu, prošao audiciju i dobio ulogu Zdravka, jednog od tri brata u komadu. Zanimljivo je da sam pored uloge dobio da pravim raspored ulazaka i izlazaka glumaca kroz scene, spisak rekvizita i scenografije, što mi je kasnije mnogo pomoglo u organizaciji i vođenju pozorišta. Premijera je bila 26. maja 1994. godine. I tako je sve počelo. Mojih prvih 30 godina. U međuvremenu, igrao sam u još tridesetak predstava, što dečijih, što za večernju scenu u raznim pozorištima - priča nam Dušan Jović Ćule glumac Trsteničkog pozorišta i rukovodilac Centra za kulturu u Narodnom univerzitetu Trstenik.

O tome koji su bili neki od najznačajnijih naslova u njegovoj karijeri Dušan Jović kaže:

- Teško je izdvojiti samo nekoliko, ali svaki put kada sam video kako se predstava doživljava i kako publika reaguje, bilo je posebno. Meni najdraži su svakako: „Let iznad kukavičijeg gnezda“, „Sveti Georgije ubiva aždahu”, „Putujuće pozorište Šopalović“, „Profesionalac”, „Ženski razgovori“, „Ožalošćena familija“(Kraljevačko pozorište)... Bilo je tu i Nušića, Fejdoa, Bulgakova, Nastasijevića, Kovačevića, Simovića, Radovića,svašta nešto. Reditelji su mi uglavnom davali glavne uloge. Neka od rediteljskih imena (ima među njima iglumaca) koja su obeležila moj glumački put su: Momir Bradić, Branislava Stefanović, Slobodan Ćustić, Bojan Veljović, Boško Dimitrijević, Aleksandar Kanjevac, Fuad Tabučić, Aleksandar Berček, Milija Vuković,Aleksandar Saša Volić, Miško Dinulović... Najveću saradnju sam imao sa mojim nerazdvojnim partnerom u pozorištu, dramskim piscem i rediteljem Milošem Miloševićem Šikom. U desetak predstava sam i sam bio u ulozi pomoćnika reditelja - kaže Dušan Jović.

Uvek mu je bio važan i rad sa mladim glumcima. Ti njihovi koraci kad ulaze u svet pozorišta su mu najlepši trenuci.

- Trudio sam se da im prenesem strastvenost za pozorišni čin i otvorenost za učenje jer pozorište zahteva posvećenost i rad, ali i kreativnost i da ne treba da se boje eksperimentisanja. Učesnik sam i danas bilo kao glumac ili organizator gotovo svih kulturnih programa u gradu, kao što su čitanje poezije, promocije knjiga,vođenje programa, svečane akademije. Ja to doživljavam kao deo našeg glumačkog posla. Učestvovao sam na najlepšim svečanim akademije povodom oslobođenja Trstenika igrajući razne istorijske ličnosti našeg kraja, na akademijama prilikom obeležavanja raznih događaja i jubileja. Tumačio sam lik Dositeja Obradovića na republičkoj svetosavskoj akademiji u Narodnom pozorištu u Beogradu 2014. godine. Tumačio sam lik Vuka Karadžića na „Danima srpske kulture“ u Istri, 2011. godine. Učestvovao sam na „Danima srpske kulture“ u Temišvaru 2014. godine sa našom predstavom „Nebeske šajkače“ u organizaciji Ministrstva kulture Srbije. Mogu da se pohvalim da imam bogatu biblioteku knjiga (oko 170) sa posvetama pisaca i pesnika kojima sam čitao na promocijama knjiga - kaže Dušan Jović, koji je kao potvrdu svoga dobrog glumačkog rada realizovao i u filmovima domaće i strane produkcije.

- Tako je ispalo. Posebno sam ponosan na igranje u filmovima moje pozorišne dece Davida Jovanovića iTadije Radivojevića kada su kretali u svoje u profesionalne karijere. Inače, radio sam sa velikim Emirom Kusturicom, Radošem Bajićem, Brankom Tomovićem, Petrom Miladinovićem, Mariom Glamazićem... Prvu glavnu filmsku ulogu imao sam u igranom film „Kleveta“ Gorana Erčevića. Poslednje što sam radio su dva velika igrana filma: „Ovuda će proći put“ Nine Ognjenović i „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića.“

Dušan Jović je sa najnagrađivanijom kultnom predstavom „Srpska drama“ Trsteničkog pozorišta i Dramskog ateljea KUD``Vuk Karadžić'' iz Grabovca osvojio 18 najvećih mogućih glumačkih nagrada na festivalima širom Srbije i na prostorima bivše Jugoslavije. Za lik Obrada Srećkovića najveća glumačka, dramaturška i režijska imena srpskog pozorišta su rekla: boljeg Obrada naš teatar nije video; briljantni glumac koji ostvaruje ulogu koja se ređe viđa na pozorišnim scenama Srbije; širokim spektrom glumačkih sredstava koje koristi na sceni Dušan Jović pokazuje snažan glumački dar koji daleko prevazilazi amaterski nivo.

- Nagrade znače svima kao potvrda dobrog rada i talenta. One su nešto čime vas drugi ocenjuju. Ja ih prihvatam sa velikim zadovoljstvom jer se time ukazuje čast i priznaje dostojanstvo glumca. Ne doživljavam ih previše lično, već kao potvrdu dobrog rada celokupnog ansambla predstave. Bilo je do sada mnogo nagrada koje sam osvajao za razne uloge. Posebno mi je draga nagrada „Milan Srdoč“ na prvom Štrih festu na Čukarici, a za ovu poslednju „Milivojev štap i šešir“ posvećenu legendi srpskog glumišta čika Milivoju Živanoviću, zlatna maska iz Trebinja, plaketa „Raša Plaović“ iz Uba - dodaje na kraju trstenički glumac vredan pažnje i poštovanja, zapravo majstor amaterske pozorišne scene Dušan Jović Ćule.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar