U bivšoj Jugoslaviji, selo Modrica, ponosno je nosilo titulu jednog od najpoznatijih centara pinterskog zanata. Danas, iako broj pintera u ovom selu drastično opada, tradicija i zanat žive zahvaljujući porodicama poput porodice Miletić, koja je sa velikim ponosom nastavila porodičnu tradiciju dugu više od 70 godina.
Danijel Miletić, naslednik ovog zanata, o pinterstvu govori s ljubavlju i poštovanjem prema svom dedi, od kojeg je i učio zanat još od malih nogu.
- Ja se time bavim nekih desetak godina, ali zanat je počeo da se prenosi sa mog dede na mog oca, a sada ja nastavljam tu tradiciju - kaže Danijel, dodajući da pinterski zanat nije samo posao, već i način života.
- Od dede sam naučio zanat, a s njim sam bio od pete, šeste godine. Počeo sam prvo sa lakšim poslovima, kao što su pakovanje duga i čišćenje radionice, a kasnije su dolazili ozbiljniji zadaci - priseća se Danijel. Iako je zanat veoma zahtevan, on ističe da nije bio težak jer ga je zavoleo, a ljubav prema ovom poslu mu je pomogla da napreduje i unapredi tehnologiju. Danas, već sa 20 godina iskustva, Danijel ponosno tvrdi:
- Mogu da kažem da dobro poznajem posao.
Za proizvodnju buradi, koja se koriste u vinogradarstvu i rakijarstvu, sve počinje u šumi.
- Odabere se kvalitetan trupac hrasta kitnjaka, koji pretežno raste u okolnim brdima. Nakon toga, drvo se seče i suši najmanje dve godine - objašnjava Miletić.
Sledeći koraci uključuju rezanje, savijanje, i složeno slaganje buradi, a završni detalji, poput šmirglanja i pakovanja, dolaze na kraju procesa.
- Proces proizvodnje od početka do kraja traje dugo, ali kvalitet koji se postigne na kraju je neprocenjiv - kaže jedan od nekolicine pintara u ovom kraju.
Zanat pintera je kroz decenije evoluirao. Prema Danijelu, Modrica je nekada imala više od 30 pintera u samo jednoj ulici.
- Sada nas ima oko desetak, možda 12. Neki prave male buriće, dok mi proizvodimo burad od 10 do 500 litara - kaže Danijel. Iako je broj pintera manji, kvalitet buradi nije smanjen – i dalje se proizvodi burad koja se izvozi kako na domaće, tako i na inostrano tržište.
- Moje tržište prevashodno je okrenuto Rusiji, mada izrađujemo burad i za domaće proizvođače pića – kaže on.
Pinteri, poput porodice Miletić, čuvaju tradiciju, ali istovremeno unose inovacije. Iako je tehnologija napredovala, oni se i dalje drže starog zanata, poštujući svaki korak procesa, verujući da je drvo nezamenljiv deo proizvodnje vina i rakije.
- Kvalitetna rakija ili vino ne bi mogli da postoje bez bureta, jer je to ključni deo procesa sazrevanja - zaključuje Danijel.
Ostavite komentar