U okviru kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, u organizaciji Unije žena SNS Varvarin, održana je tribina posvećena podizanju svesti o problemu nasilja nad ženama. Skup je organizovan u Multimedijalnoj sali Opštinske biblioteke Varvarin, a gošće tribine bile su predstavnice Udruženja žrtava nasilja “Hajr”, uključujući i osnivačicu i predsednicu Udruženja, Hajriju Ramadani.
Tribinu je otvorila predsednica Opštinskog odbora SNS Varvarin i predsednica opštine Varvarin, dr Violeta Lutovac Đurđević, koja je pozdravila prisutne i istakla značaj ovakvih skupova i tribina. - Ovo je prilika da glasno govorimo o problemu koji pogađa naše društvo, ali i da pružimo podršku ženama koje su žrtve nasilja. Zajedničkim snagama moramo raditi na prevenciji, edukaciji i jačanju institucionalne podrške za sve ugrožene žene, a Unija žena SNS Varvarin će nastaviti da organizuje ovakve skupove i aktivno se bori za prava žena - poručila je dr Violeta Lutovac Đurđević.
Gošće su podelile svoja iskustva i govorile o aktivnostima koje Udruženje “Hajr” sprovodi u cilju pružanja podrške ženama koje su pretrpele nasilje. Hajrija Ramadani ističe da je u poslednje vreme podignuta svest, kada je u pitanju nasilje u porodici, zahvalivši se predsednici dr Violeti Lutovac Đurđević na organizaciji tribine.
- Treba da se izađe i van Beograda, pogotovu ovako mala mesta, poput Varvarina, treba da imaju tu informaciju da za nasilje postoji rešenje, žene ne moraju da trpe, ne moraju da ćute, ipak postoje i institucije, ali i organizacije koje mogu da pomognu. Bio je problem da se vrati poverenje u institucije, žrtve nisu prijavljivale nasilje, verovatno je tome doprinosio i strah, nasilnik nikad nije sam, to je isplanirano i nasilnik ima dobru informaciju šta je to što treba da uradi kao sledeći korak i on je negde uvek tri koraka ispred žrtve i žrtva nema načina da se odbrani od nasilnika - kaže Hajrija Ramadani, koja je, inače, bila žrtva nasilja punih 26 godina.
Ona ističe da se, u današnje vreme, zaista dosta toga radi na prevenciji protiv nasilja i u borbi protiv nasilja su uključeni i Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
- Nažalost i ove godine imamo 17 žena ubijeno u porodičnom nasilju, ja na to kažem da nisu samo žene žrtve i muškarci su nam u zatvoru, a i deca su nam na ulici i bez roditelja i njima je potrebna mnogo veća pomoć i poseban pristup, ali i program rada, kako im pomoći, jer sutra će i oni da imaju svoje porodice i sva ta trauma treba da se otkloni na vreme. Moram da kažem da mi uvek brojimo koliko je žena ubijeno, ali ne i koliko se žena i dece razbolelo i koliko je umrlo od nemaštine, jer neizbežno je biti siromašan zato što nas nasilnik odjavi sa adrese bez našeg znanja i to je jedan veliki problem za žrtve nasilja, mi nismo prisutni tu, jer smo već izašli iz kuće, u sigurnoj kući smo, na drugom mestu. Mi kad odlazimo, u prisustvu policije, ne možemo da iznesemo svoje stvari, samo možemo da ponesemo svoja lična dokumenta i četkicu za zube. To uopšte nije u interesu žrtve nasilja, zato što žrtva nema elemenata, a ni oruđa da se odbrani od nasilnika zato što je nju neutralizovao time što je odjavio sa adrese - pojašnjava Hajrija Ramadani.
- Nismo mi žrtve, što smo izašle iz tog kruga nasilja, žrtve su one što su ubijene i kojih više nema. Nemojte da dozvolite da budete žrtva nasilja, prijavite na vreme, izađite, jer vi nasilnika ne možete da promenite, odlaskom možete samo sebe promeniti i krenuti u bolji život - poručuje Hajrija Ramadani.
Prisutne žene su imale priliku da postave pitanja i dobiju korisne savete o načinima prepoznavanja i suzbijanja nasilja u svojoj okolini, a tribini je prisustvovala i direktorka Doma zdravlja “Dr Vlastimir Godić”, dr Jasmina Rakić. Ova tribina predstavlja još jedan korak ka izgradnji društva u kome se nasilje nad ženama ne toleriše, a žrtve dobijaju podršku koju zaslužuju.
Ostavite komentar