U osnovnoj školi „Jovan Jovanović Zmaj“ u saradnji sa osnovnom školom iz Parunovca organozovana tribina posvećena mentalnom zdravlju. Kako se radi o školskoj populaciji i preprekama koje im se čine nesagledive, a komunikacija sa odraslima ponekada slaba ili loša, nastavno osoblje obeju škola odlučilo je da pokrene niz predavanja o ovoj i temama koje su usko povezane, a kroz način da se o tome javno priča i utiče edukativno. Po rečima direktora škola ideja je nastala jer se o mentalnom zdravlju sve više i češće govori i to ne bez razloga. Na pitanja šta je to mentalno zdravlje, kako ga sačuvati ili unaprediti postojeće kapacitete, kako poboljšati komunikaciju između roditelja i dece, nastavnika i učenika, izgraditi poverenje, osećaj sigurnosti i stabilnosti, samopoštovanja i samouzdanja, samo se neke od tema koje su bile razmatrene na tribini posvećenoj mentalnom zdravlju koja je održana u holu osnovne škole u Mudrakovcu, a u saradnji sa još jednom osnovnom školom „Vladislav savić Jan“ iz Parunovca. Direktori ovih škola pozdravili su goste, roditelje, učenike, članove roditeljskog i školskog saveta, a učesnici tribine bili su eminentni stručnnjaci u čijem su domenu pedagoške, psihološke i psihijatrijske situacije.
Među predavačima bio je i klinički psiholog i psihoterapeut Vojislav Đinđić, koji je istakao da zdrav odnos zasnovan na poverenju, a da nije nikakva sramota obratiti se stručnjacima ukoliko se nađemo u situaciji da nemamo instrumente da sami rešimo neki problem, koji za nas u određenom trenutku predstavlja nepremostivu prepreku. Druge teme su bile prepoznavanje simtoma stresa, mentalne blokade, anksioznost, psihosomatske smetnje i neadekvatne motivacije, kao i najčešći oblici mentalnih problema kod mladih. Govorilo se i o digitalnom dobu i uticaju na mentalno zdravlje, ali i označaju fizičke aktivnosti za očuvanje mentalnog zdravlja, povezanosti nedovoljne fizičke aktivnosti i stresa, uticaj fizičke aktivnosti i sporta na pamćenje, učenje i povećanje samopouzdanja. Nastavnici biologije govorili su o značaju pravilne ishrane koja takođe utiče na mentalno zdravlje, izbalisitrana hrana potvrđeno je utiče na koncentraciju i emocionalnu stabilnost. Psiholozi i psihoterapeuti uputili su savete za dobru povezanost misli, emocija i ponašanja, objasnili šta su iracionalna i racionalna uverenja, šta su zdrave i „nezdrave“ emocije i strategije suočavanja sa besom i stresom.
Ova tribina je jedna u nizu, a organizovana je u saradnji sa zdravstvenim radnicima i stručnim konsultantima Školske uprave, koji se bave mentalnim zdravljem dece i mladih i organizacijom slobodnog vremena đaka i vannastavnim aktivnostima u funkciji prevencije. Ostali učesnici tribine bili su dečji psihijatar doktor Dragan Dronjak, psiholog, savetnik-spoljni saradnik Svetlana Aleksić, nastavnik fizičkog i zdravstvenog vaspitanja Goran Mitrović, nastavnica biologije Nevena Milutinović i psiholog i psihoterapeut Snežana Ristić Kostov. Zbog velikog intersovanja roditelja, ali i učenika slične tribine najavljene su u najskorijem periodu sa temama koje naviše danas muče mlade, ali i njihove roditelje i staratelje.
Ostavite komentar