Obrež, najveće selo u opštini Varvarin, ali i drugo po veličini selo u Srbiji, čuva brojna sećanja na burnu i bogatu istoriju ovog dela Šumadije i Pomoravlja. Pored brojnih istorijskih lokaliteta, u Obrežu su tokom 20. veka podignuta i spomen obeležja meštanima stradalim u Prvom i Drugom svetskom ratu, ali i ratovima devedesetih godina na prostorima bivše države.
Nedavno je pronađen još jedan istorijski lokalitet, ostaci rimske građevine iz 3. ili 4. veka n.e. koji se još uvek istražuje, ali od ranije je poznato da je ovaj prostor bio naseljen još pre više od 1.500 godina otkrićem nekropole, dok je za vreme Rimljana kroz Obrež je prolazio i via militaris. Na samom početku 20. veka, 1901. godine, u Obrežu je izgrađen hram Svetog proroka Ilije, dok je prilikom rekognosciranja terena od strane beogradskih arheologa 50-tih godina prošlog veka u Vrdenovcu konstatovano postojanje srednjovekovnog naselja, sa ostacima crkve koja se nekad tu nalazila. Danas se na toj lokaciji nalazi crkva Svetog Lazara pravednog, igrađena 1937. godine, gde je pronađena ikona Svetog Lazara iz Vizantije, u čijoj blizini se nalazi i izvor lekovite vode, ali i bunari iz perioda osmanlijske vlasti.
U samom centru Obreža nalazi se monumentalni spomenik podignut u čast poginulim meštanima za slobodu u ratovima od 1912. do 1918. godine, sa imenima ispisanim na jednoj ploči, sa desne strane spomenika, dok su na drugoj ploči, sa leve strane spomenika, ispisana imena poginulih boraca u Narodnooslobodilačkoj borbi 1944. - 1945. godine. Na platou se nalazi i spomen-ploča postavljena oktobra 1994. godine u znak sećanja na vojnika JNA Nenada Simića, koji je poginuo 1991. godine u građanskom ratu, pri raspadu SFRJ, u Vukovaru.
Na objektu Doma kulture u Obrežu 1961. godine postavljena je spomen – ploča sa česmom i sa imenima stradalih boraca u Narodnooslobodilačkoj borbi 1941. - 1945. godine i sa epitafom „Mi smo pali za ono što ste vi zanavek stekli, da buktinju prenosi svaka nova smena. Mi ne ćutimo ni sad, no mi smo reč svoju rekli, rekli za sva vremena“.
Interesantno je da u Obrežu ne postoji ni jedno spomen – obeležje koje čuva sećanje na poznatog temnićkog kneza Jeftu Brkića, dok je ispred Doma kulture 2002. godine postavljena bista posvećena kralju Petru I Karađorđeviću.
Posmrtni ostaci kneza Jefte Brkića sahranjeni su u porti hrama Svetog Jovana Krstitelja u Orašju, koju je i obnovio 1812. godine, nakon višestrukog rušenja od strane Osmanlija. Temnićki knez bio je izuzetno hrabar čovek, jedan od učesnika Varvarinske bitke, poznat početkom 19. veka kao jedan od najodanijih Karađorđevih saradnika. Iz tog razloga, knez Miloš Obrenović ga je predao Turcima 1814. godine, koji su ga u Beogradu pogubili.
Ovaj tekst je deo projekta koji „Pobeda“ realizuje u saradnji sa Opštinom Varvarin, a u okviru projekta kojim se ostvaruje javni interes u oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Varvarin.
Ostavite komentar