Na Svetski dan osoba sa autizmom, koji se i ove godine obeležava pod sloganom „Nismo nevidljivi“, u Narodnom muzeju Kruševac organizovana je interaktivna šetnja kroz muzej za decu iz Udruženja za pomoć osobama sa autizmom. Ova inicijativa deo je napora da se poveća svest o osobama iz autističnog spektra i pruži podrška njihovim porodicama.
Dijana Nikolić, majka sedamnaestogodišnjeg Dimitrija, koji ima autizam, istakla je važnost svakodnevnog razgovora o autizmu i potrebi da društvo prepozna izazove s kojima se ove porodice suočavaju.
- Naša deca vole sve što vole i druga deca – druženje, bioskop, utakmice, koncerte. Nažalost, još uvek se suočavamo sa nerazumevanjem i predrasudama. Ljudi ih često doživljavaju kao nepredvidive ili agresivne, što nije tačno. Potrebno je više uključivanja, kako bi deca iz spektra bila prihvaćena kao deo zajednice - rekla je Dijana.
Natalija Anđelković, muzejski pedagog, naglasila je da je u muzeju po drugi put organizovana edukativno-kreativna radionica s geološkom tematikom, u saradnji sa Udruženjem za pomoć osobama sa autizmom i Školom za osnovno i srednje obrazovanje "Veselin Nikolić".
- Cilj ovih radionica nije samo edukacija, već i pružanje podrške osobama iz autističnog spektra i njihovim porodicama. Ovim aktivnostima želimo da im damo priliku da iskažu svoje talente, da se druže i budu aktivno uključeni u društveni i kulturni život grada - izjavila je Anđelković.
Udruženje za pomoć osobama sa autizmom u Kruševcu postoji od 2002. godine, a uprkos nedostatku adekvatnog prostora, kontinuirano organizuje aktivnosti koje omogućavaju deci da se druže i razvijaju svoje sposobnosti.
- O autizmu moramo da pričamo svakodnevno, sva ta deca moraju da budu vidljiva da bi narod i uopšte okolina shvatila i prihvatila kakav je u stvari problem koji naše porodice imaju. To nije samo taj jedan dan u godini, mi sa autizmom živimo 24 časa svih dana tokom godine i to zna da bude komplikovano, a sa druge strane vrlo lepo. Ne bih volela da nas pogrešno shvate ljudi, da misle kako nama treba sažaljenje, novac...nešto što stvarno nama treba jeste ruka ispružena, pogled, iskrena i topla reč – navela je Dijana Nikolić i dodala da je porodicama posebno potrebna podrška stručnih lica.
- Nama je prvi problem bio to što ništa nismo znali o autizmu. Sada se to malo više priča, ali nedovoljno. Treba da shvatimo i prihvatimo, ali treba nam podrška. Znači, defektolog, logoped vaspitačice, učiteljice - podrška u svakom segmentu društva, da nas doktori ili bilo ko ko zna šta je u stvari autizam da nas upute, da nam daju neke smernice, da mi u tom prvom nekom naletu prihvatimo i shvatimo autizam, jer to je stanje za ceo život i treba roditelj to da prihvati – zaključila je Danijela.
Kako je ovom priliko istaknuto, Svetski dan osoba sa autizmom podseća na važnost razumevanja i podrške, jer, kako kažu roditelji, autizam nije samo jedan dan u godini – to je život koji traje 24 sata, svaki dan.
Ostavite komentar