DANAS ISTIČE ROK ZA USKLAĐIVANJE SA ZAKONOM O BEZBEDNOSTI NA RADU

07-05-2025

Rok za usklađivanje poslovanja sa novim Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu koji je stupio na snagu 2023. godine, danas ističe, a poslodavci u Srbiji suočavaju se s ozbiljnim posledicama ukoliko ne ispune svoje zakonske obaveze. Novi zakon, čiji je cilj unapređenje zaštite zaposlenih, uvođenje preventivnih mera i efikasnija kontrola uslova rada, predviđa stroge kazne za one koji ne usklade svoje poslovanje sa propisima do 7. maja 2025. godine.

Poslodavci koji zanemare obaveze iz novog zakona mogu biti kažnjeni novčanim kaznama koje se kreću od milion do milion i po dinara, ukoliko zaposlene ne osiguraju za slučaj povreda na radu i profesionalnih bolesti. Za prekršaje preduzetnika, kazna se kreće od 200.000 do 400.000 dinara, dok direktori i odgovorna lica kod poslodavaca, uključujući fizička lica, mogu biti kažnjeni iznosima od 30.000 do 150.000 dinara.

Jedan od ključnih aspekata novog zakona odnosi se na uredjenje rada od kuće i rada na daljinu, što do sada nije bilo dovoljno jasno regulisano, što je izazivalo pravnu nesigurnost kako za poslodavce, tako i za zaposlene. Zakon sada jasno definiše prava i obaveze u vezi s ovim oblicima rada, što donosi značajnu sigurnost za obe strane.

Pored toga, zakon stavlja veliki naglasak na edukaciju i obuku zaposlenih. Periodični treninzi iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu postaju obavezni, kako za zaposlene, tako i za rukovodioce. Zakon insistira na obukama u vezi sa upotrebom zaštitne opreme i pravilima ponašanja u rizičnim situacijama. U slučaju ozbiljnih povreda na radu, kao što su teške povrede, smrtni slučajevi ili kolektivne nesreće, obavezna je dodatna obuka za zaposlene u pogođenim organizacionim jedinicama.

Novina koju zakon uvodi jeste obavezni redovni lekarski pregledi za zaposlene, koji moraju odgovarati specifičnim rizicima radnog mesta. Trošak ovih pregleda snosi poslodavac, a naročito je važna ova odredba za radnike angažovane na poslovima sa povećanim rizikom, poput rada na visini, u dubini, ili u blizini opasnih hemikalija.

Uz zakon, doneti su i brojni podzakonski akti koji detaljnije definišu obaveze poslodavaca u vezi sa procenom rizika, ispitivanjem opreme, kao i pravilnicima o stručnim ispitima i izgledima službene odeće inspektora rada. Dva nova pravilnika koji stupaju na snagu 28. aprila odnose se na bezbedan rad na visini i vođenje evidencije u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.

Za kraj, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu uvodi i Registar povreda na radu, koji će voditi Uprava za bezbednost i zdravlje na radu, dok su poslodavci dužni da sve povrede prijave u elektronskoj formi, čime će se unaprediti praćenje i prevencija nesreća na radu.

Poslodavci koji ne ispune ove obaveze suočiće se s ozbiljnim posledicama, stoga je od ključne važnosti da preduzmu sve potrebne korake kako bi izbegli visoke kazne i unapredili sigurnost svojih zaposlenih.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar