U Velikoj sali Narodnog muzeja u Kruševcu svečano je otvorena izložba najboljih radova pristiglih na konkurs za likovne i literarne radove učenika osnovnih škola, kao i konkurs za izradu logotipa projekta „Rekonstrukcija srednjovekovnog grada u Kruševcu“. Ovaj događaj deo je šire inicijative čiji je cilj očuvanje i revitalizacija Lazarevog grada, jednog od najznačajnijih kulturno-istorijskih spomenika Srbije.
Izložbu su zajednički organizovali Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga, Grad Kruševac i Udruženje građana „Evrokontakt“. Uz prisustvo učenika, njihovih nastavnika, roditelja i zvaničnika, upriličena je i svečana dodela nagrada najuspešnijima u dve kategorije – za najbolji logo projekta i za likovne/literarne radove na temu „Moj carski grad“.
Posebnu pažnju izazvalo je predstavljanje pobedničkog rada u kategoriji izrade logotipa projekta, čiji je autor Vasilisa Jovanović, dvadesetdvogodišnja studentkinja digitalnih umetnosti sa Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu. Njen rad je proglašen najboljim među 15 pristiglih predloga i oduševio je žiri svojom simbolikom i umetničkom promišljenošću.
- Velika mi je čast i odgovornost što sam imala priliku da radim na vizuelnom identitetu projekta koji se odnosi na Lazarev grad – simbol našeg kulturnog nasleđa. Inspiraciju sam pronašla u Donžon kuli, želela sam da prikažem ono što danas postoji, ali i da sugerišem kako bi moglo da izgleda nakon rekonstrukcije. Kruna koju sam ugradila u oblik logotipa simbolizuje ponos i vrednost koju ovo nasleđe ima za sve nas, ne samo za Kruševljane - istakla je Vasilisa.
Konkurs za učenike od 1. do 4. razreda osnovnih škola pod nazivom „Moj carski grad“ okupio je preko 200 likovnih i literarnih radova. Deca su kroz crteže, pesme i kratke priče izrazila svoj doživljaj srednjovekovne prestonice Srbije – onako kako je vide danas, ali i kako je zamišljaju u budućnosti.
Nenad Krstić iz Udruženja građana „Evrokontakt“ naglasio je značaj dečjih radova za razumevanje kulturnog identiteta i razvoja zajednice:
- Zanimljivo je videti kako deca vide ovu temu – njihova percepcija je često svežija i iskrenija od naše. Mi odrasli ponekad previše razmišljamo racionalno, a deca su nam pokazala šta znači emotivno biti vezan za svoj grad.
Najbolji radovi su nagrađeni, a ceo izbor radova biće dostupan i na sajtu projekta lazarevgrad.rs, čime se omogućava i onima koji nisu prisustvovali događaju da osete duh ove inspirativne inicijative.
Rekonstrukcija Lazarevog grada u Kruševcu predstavlja jedan od najvažnijih koraka u očuvanju kulturnog nasleđa Srbije. Projekat predviđa izradu projektno-tehničke dokumentacije, što je osnova za buduće konkretne radove na obnovi srednjovekovne tvrđave. Finansijska podrška dolazi od Evropske unije u iznosu od 180.000 dolara, dok Grad Kruševac sufinansira projekat sa dodatnih 50.000 dolara.
Zamenica gradonačelnika Kruševca, Snežana Radojković, istakla je značaj aktivnog uključivanja dece u ovakve projekte:
- U mesecu Vidovdana, kada slavimo najvažniji praznik našeg grada, nema lepšeg načina da obeležimo to vreme nego uz naše najmlađe. Oni su budući čuvari tradicije, oni će jednog dana voditi ovaj grad. Zahvaljujem se svima koji su doprineli ovom događaju – od učenika i učitelja, do roditelja i umetnika koji su osmislili i logotip našeg projekta.
Radojković je naglasila da je ovaj konkurs samo početak i da Kruševac planira dalje aktivnosti koje će doprineti tome da Lazarev grad ponovo zasija punim sjajem, kako u očima njegovih stanovnika, tako i u svesti celog naroda.
Projekat „Rekonstrukcija srednjovekovnog grada u Kruševcu“ ima za cilj ne samo fizičku obnovu istorijskog kompleksa, već i razvoj svesti o značaju njegovog očuvanja. Kroz kreativne konkurse, mladi su pozvani da aktivno učestvuju u oblikovanju kulturne slike grada, čime se grade temelji za dugoročnu valorizaciju i zaštitu kulturnog identiteta Srbije.
Ostavite komentar