Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije danas, na Svetski dan vlažnih područja, podseća da su močvare od izuzetne važnosti za očuvanje prirode, jer predstavljaju retke preostale oaze biodiverziteta.
Kako bi se stanje ptica vodenih staništa i područja na kojima one borave redovno pratilo i analiziralo Društvo svake godine tokom januara sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa.
Više od 120 ornitologa, članova i volontera Društva je tokom sprovođenja popisa posetilo preko
1500 lokaliteta na našim rekama, jezerima, ribnjacima, akumulacijama, močvarama, plavnim pašnjacima i slatinama. Prema preliminarnim rezultatima popisa zabeleženo je više od 300.000 ptica vodenih staništa. Tri najbrojnije vrste bile su lisasta guska, patka gluvara i obični galeb.
Na zimovanju kod nas po prvi put je potvrđen i grogotovac, vrsta plovke koja inače zimuje u Africi i koja izuzetno retko prezimi u Evropi. Od ostalih retkih vrsta beleženi su još kudravi nesiti, ražanj, veliki crnoglavi galebovi, gakovi, mali i veliki labudovi, crni i baršunasti turpani, srednji ronci, crvena lunja, crni orlovi, prevezi, riđogrli i ušati gnjurci, zlatni vivci, crvene čaplje.
Društvo se zahvaljujema svima koji teže očuvaju životne sredine i retkih ptica i podseća da u ovim hladnim danima treba makar u sopstvenom okruženju brinuti o tome da ptice prežive.
Ostavite komentar