Svetski dan borbe protiv raka, 4. februar, koji je pre 25 godina ustanovila Svetska zdravstvena organizacija, obeležava se i u Srbiji uz podsećanje na značaj zdravih stilova života, skrininga, ranog otkrivanja bolesti i blagovremenog lečenja u sprečavanju nastanka malignih bolesti, od kojih je tokom 2022. godine u Srbiji obolelo nešto više od 41.500 ljudi, a umrlo skoro 20.000.
Muškarci u Srbiji najviše su obolevali od raka pluća, kolona i rektuma i prostate, dok je kod žena maligni proces najčešće bio lokalizovan na dojci, plućima, kolonu i rektumu i grliću materice.
Preventivne aktivnosti na polju sprečavanja nastanka malignih bolesti veoma su raznorodne.
Procene govore da se čak 40 odsto malignih bolesti može izbeći primenom intervencija u životnom stilu: prestankom pušenja, ograničenim konzumiranjem alkohola, izbegavanjem suvišnog izlaganja suncu, zadržavanjem prosečne težine konzumiranjem zdrave hrane, vežbanjem, kao i zaštitom od infekcija koje se mogu razviti u rak.
Iz Instituta za javno zdravlje Batut podsećaju da nova trogodišnja kampanja “Jedinstveno povezani” započeta 2025. ima za cilj postavljanje pacijenata i njihovih jedinstvenih potreba u središte pažnje javno zdravstvenih napora, a sa ciljem rasvetljavanja individualnog aspekta borbe sa malignim bolestima.
Fokus prve godine nove kampanje je, kako navode, na okupljanju pojedinaca koji bi podelili lična iskustva i time pružili realnu osnovu za slogan - prikazivanje stvarnih, ličnih iskustava pacijenata i svih uključenih.
Batut podseća na podatke Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2020. godinu, da je registrovano oko 10 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora.
Procene su da je u svetu oko trećine svih smrtnih ishoda od raka u vezi sa pet vodećih faktora rizika povezanih sa ponašanjem i ishranom visokim indeksom telesne mase, niskim unosom voća i povrća, nedostatkom fizičke aktivnosti, upotrebom duvana i alkohola.
Ostavite komentar