JELENA DOBRODOLAC, NOVA DIREKTORKA BIZNIS INKUBATORA KRUŠEVAC: INOVACIJE I RAZVOJ NA NOVOM PUTU

05-02-2025

Na poslednjem skupštinskom zasedanju grada Kruševca 2024. godine, Jelena Dobrodolac imenovana je za direktorku Biznis inkubatora, unoseći novu energiju i svežinu u ovu instituciju važnu za razvoj preduzetništva. Mlad i motivisan tim sada predvodi aktivnosti koje imaju za cilj podršku startapovima i malim preduzećima, kroz inovativne programe, mentorsku podršku i razvoj savremenih poslovnih rešenja. Jelena Dobrodolac u intervjuu otkriva planove za unapređenje rada Biznis Inkubatora, ključne izazove za preduzetnike u regionu i strategije koje će pomoći u stvaranju konkurentnog i održivog preduzetničkog ekosistema.

Možete li nam reći nešto više o Vašem profesionalnom iskustvu i kako Vas je ono pripremilo za ulogu direktorke Biznis Inkubator Centra?

Moje profesionalno iskustvo, koje obuhvata rad u različitim oblastima, omogućilo mi je da razvijem širok spektar veština koje su ključne za vođenje Biznis inkubatora. Napomenula bih predhodno iskustvo asistenta na projektu u Biznis inkubatoru, gde sam aktivno učestvovala, a koji je bio usmeren na podizanje kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara. Ova pozicija omogućila mi je da se upoznam sa radom u inkubatoru i izazovima sa kojima se suočavaju preduzetnici u početnim fazama poslovanja, što je ujedno i iskustvo koje bih iskoristila za vođenje i unapređenje rada Biznis inkubatora.

Prethodni rad u računovodstvu i finansijama omogućio mi je da steknem iskustvo kako se upravlja finansijskim aspektima preduzetništva i kako se optimizuje poslovanje u različitim fazama razvoja. Ovo iskustvo mi je takođe pomoglo da razvijem sposobnost donošenja strateških odluka i upravljanja timovima.

Obrazovanje na Ekonomskom i Pravnom fakultetu dodatno mi pomaže u sagledavanju poslovnih izazova sa šireg aspekta, kako sa pravnog, tako i sa ekonomskog stanovišta, što je važno za donošenje odluka u poslovnom okruženju. Kao direktor, moja odgovornost je da obezbedim podršku preduzetnicima, unapredim rad inkubatora i doprinosim održivom razvoju preduzetničkog ekosistema u našem regionu.

Koji su, po Vašem mišljenju, ključni izazovi sa kojima se suočavaju startapovi i mala preduzeća u našem regionu, i kako BIC može da im pomogne u prevazilaženju tih izazova?

Startapovi i mala preduzeća u našem regionu suočavaju se sa nizom izazova koji im otežavaju rast i dugoročnu održivost. Jedan od ključnih problema je nedostatak adekvatne finansijske podrške, posebno u ranim fazama poslovanja.

Međutim, prošle godine je Biznis inkubator Kruševac po prvi put pružio pored mentorske i finansijsku podršku, što je bio veliki korak u podršci našim preduzetnicima. Ova podrška je omogućila učesnicima da razviju i testiraju prve prototipe svojih proizvoda, što je ključno za njihovu tržišnu validaciju. Na taj način smo im pomogli da pređu iz faze ideje u fazu realizacije, što im daje značajnu prednost u konkurentnom poslovnom okruženju.

Pored toga, BIC nastavlja da pruža sveobuhvatnu podršku, uključujući obuke iz oblasti finansijskog upravljanja, digitalizacije i strateškog planiranja, kao i umrežavanje sa potencijalnim investitorima i partnerima. Kroz sve ove aktivnosti, cilj nam je da preduzetnicima omogućimo da prevaziđu prepreke i izgrade održiv poslovni model, koji će im omogućiti dugoročan rast i konkurentnost na tržištu.

Kakve inovacije ili nove programe planirate da uvedete u BIC tokom svog mandata kako biste dodatno podržali razvoj preduzetništva u Kruševcu?

Tokom angažovanja, jedan od ključnih ciljeva je dalje unapređenje podrške mladim preduzetnicima u Kruševcu i Rasinskom okrugu, kako bi se stvorio održiv i konkurentan poslovni ekosistem. Ove godine započinjemo realizaciju novog projekta – Rasinski inovacioni akcelerator, koji će omogućiti unapređenje inovacione delatnosti u Rasinskom okrugu. Svrha projekta je jačanje kapaciteta startapova i unapređenje inovacione delatnosti u okviru pet ključnih oblati: veštačka inteligencija, biotehnologija, pametna poljoprivreda, kreativna industrija i zelene tehnologije. Cilj projekta je unapređenje kapaciteta novoosnovanih preduzeća kroz program akceleracije koji obuhvata intenzivno mentorstvo, specijalizovane obuke i finansijsku podršku. Realizacijom projekta, očekuje se značajno jačanje lokalnog inovacionog ekosistema, povećanje broja inovativnih proizvoda i usluga na tržištu i bolje povezivanje startapova sa industrijom i istraživačkim ustanovama.

Takođe, Program podizanja kapaciteta regionalnog inovacionog startap centar biće nastavljen i ove godine kako bi još više preduzetnika moglo da dobije potrebnu obuku i savete u vezi sa finansijskim upravljanjem, razvojem poslovnih strategija i unapređenjem proizvoda i usluga. Pored toga, u ovoj godini, kao rezultat kontinuiranog ulaganja u infrastrukturu, na raspolaganju našim stanarima biće nov coworking prostor sa kapacitetom za 10 novih poslovnih jedinica, što će im omogućiti da rade u modernom okruženju sa svim potrebnim resursima za inovativni rad i saradnju.

Verujem da će ovi novi koraci, zajedno sa mentorskom i finansijskom podrškom koju pružamo, dodatno podstaći razvoj preduzetništva u Kruševcu i omogućiti našim startapima da učestvuju na širem tržištu. Cilj nam je ne samo da pružimo fizički prostor za rad, već i da stvorimo dinamičnu zajednicu koja će doprinositi stvaranju novih poslovnih prilika, inovacija i rastu regionalnog ekonomskog potencijala.

Da li i na koji način planirate da unapredite postojeće usluge BIC-a, kako bi bolje odgovarale potrebama korisnika?

Cilj je da kontinuirano unapređujemo usluge koje pružamo kako bi bolje odgovarale potrebama naših korisnika, preduzetnika i startapova. Kroz redovne radionice i događaje, nastojaćemo da obezbedimo ne samo resurse, već i veće znanje za startap timove. Takođe, cilj nam je da ojačamo saradnju sa stručnjacima i industrijskim liderima, koji mogu direktno pomoći našim korisnicima.

Prikupljanje, praćenje i ispitivanje tržišta je ključan za kontinuirano poboljšanje. Planiramo implementaciju redovnih anketa i otvorenih sastanaka sa našim korisnicima kako bismo dobili uvid u njihove izazove i predloge. Na osnovu tih informacija bićemo u mogućnosti da prilagodimo naše usluge i poboljšamo korisničko iskustvo.

Cilj je da Biznis incubator bude dinamičan, fleksibilan i usmeren ka stvaranju konkretnih vrednosti za naše korisnike, čime ćemo im omogućiti da postignu svoje poslovne ciljeve na brži i efikasniji način.

Kako planirate da uspostavite i razvijete saradnju sa lokalnim i međunarodnim partnerima u cilju pružanja što kvalitetnije podrške preduzetnicima?

Smatram da je izgradnja i razvijanje saradnje sa lokalnim i međunarodnim partnerima od suštinskog značaja za pružanje vrhunske podrške našim preduzetnicima. Planiramo da nastavimo dosadašnju odličnu saradnju sa lokalnim institucijama, kao što su razvojne agencije, fakulteti, srednje škole, privredna komora, nacionalna služba za zapošljavanje, centar za stručno usavršavanje kao i lokalna samouprava. Takođe, želimo da nastavimo saradnju sa drugim inovacionim centrima koji se bave razvojem startapova, kako bi se stvorila mreža podrške i međusobnog učenja. Da bi naši preduzetnici imali pristup globalnim tržištima i novim tehnologijama, planiramo da uspostavimo saradnju sa međunarodnim inkubatorima, akceleratorima i mrežama investitora.

Koje su Vaše strategije za promociju preduzetništva među mladima i podsticanje njihovog uključivanja u programe BIC-a?

Smatram da je važno stvoriti okruženje koje inspiriše i osnažuje mlade ljude, kako bismo ih podstakli da se upuste u preduzetničke aktivnosti i iskoriste sve resurse koje im pruža BIC. Jedan od ključnih koraka je organizovanje edukativnih programa i radionica koje će pomoći mladima da bolje razumeju osnove preduzetništva. To uključuje sve od osnovnog poslovnog planiranja, preko finansija, do razvoja inovacija i marketinga. Posebnu pažnju posvetićemo organizovanju mentorskog programa, u kojima će mladi preduzetnici imati priliku da rade sa iskusnim predavačima. Takođe, nastojaćemo da stvorimo mrežu za povezivanje mladih sa potencijalnim partnerima, investitorima i kolegama preduzetnicima, kako bi ih motivisali da izgrade svoj poslovni ekosistem.

Kako vidite ulogu BIC-a u razvoju lokalne privrede u narednih par godina i koje konkretne ciljeve ste postavili za taj period?

Uloga Biznis inkubatora u razvoju lokalne privrede je ključna, jer preduzetnici i startapovi predstavljaju pokretače inovacija, zapošljavanja i ekonomskog rasta. U narednih nekoliko godina, smatram da će BIC igrati centralnu ulogu u stvaranju dinamičnog i održivog preduzetničkog ekosistema, koji će biti oslonac za razvoj lokalne privrede. BIC će nastaviti da pruža podršku preduzetnicima u razvoju inovativnih proizvoda i usluga. Kroz mentorski rad, edukaciju i dostupnost tehnologije, cilj nam je da omogućimo mladim preduzetnicima da postanu konkurentniji na tržištu, kako lokalno, tako i globalno. Očekujemo da startapovi koji prođu kroz BIC, kroz inovacije i poboljšanja poslovnih modela, postanu konkurentni i pokrenu sektore u kojima trenutno postoji prostor za rast.

Kroz podršku preduzetnicima, naš cilj je da doprinosimo stvaranju novih radnih mesta. Planiramo da kroz inkubaciju i akceleraciju startapova doprinesemo otvaranju novih preduzeća koja će zapošljavati lokalnu radnu snagu, a time i doprineti smanjenju nezaposlenosti, naročito među mladima.

U narednim godinama, takođe želimo da se fokusiramo na razvoj održivih, ekološki prihvatljivih i društveno odgovornih startapova. Ovi preduzetnici će ne samo doprineti razvoju privrede, već će imati i pozitivan uticaj na životnu sredinu, što je od velikog značaja za dugoročnu održivost.

Naš cilj je da kroz edukativne programe i obuke doprinosimo razvoju preduzetničkih veština i menadžerskih sposobnosti među mladima i postojećim preduzetnicima. To će omogućiti bolje upravljanje, skaliranje preduzetničkih ideja i efikasnije poslovanje, čime ćemo direktno doprineti jačanju lokalnih ekonomija.

Kroz ove ciljeve, BIC će biti pokretač za promene u lokalnoj privredi, stvarajući osnovu za dugoročan ekonomski razvoj. Kroz konstantnu inovaciju, saradnju i razvoj preduzetničke zajednice, verujem da ćemo doprineti ne samo razvoju preduzetništva, već i jačanju celokupne ekonomske stabilnosti i konkurentnosti lokalne privrede. Takođe, naš rad će biti usko povezan sa razvojem Regionalnog industrijsko-tehnološkog parka u Kruševcu, koji predstavlja ključnu tačku za budući industrijsko - tehnološki napredak u regionu.

Kao inkubator, pružaćemo preduzetnicima koji su deo našeg ekosistema neophodne resurse, znanje i infrastrukturu kako bi se uspešno integrisali u industrijsko - tehnološki park, stvarajući povezanost između startapova i postojećih industrija. Kroz saradnju sa industrijsko-tehnološkim parkom, naši korisnici će imati priliku da koriste napredne tehnologije, infrastrukturu i mrežu potencijalnih partnera i investitora, što će omogućiti ubrzan rast njihovih preduzeća. Na taj način, Biznis inkubator i Regionslno industrijsko-tehnološki park će zajedno doprineti ne samo lokalnom, već i regionalnom razvoju, stvarajući temelje za održiv ekonomski rast i tehnološku promenu Kruševca.

BIOGRAFIJA:

Rođena 5. juna 1993. godine u Kruševcu, Jelena Dobrodolac je diplomirani ekonomista i master pravnik. Osnovno i srednje obrazovanje završila je u Brusu, a diplomirala na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu. Master studije prava nastavila je na Pravnom fakultetu istog univerziteta.

Tokom karijere stekla je značajno radno iskustvo u oblasti računovodstva, finansija i upravljanja projektima. Radila je u kompanijama kao što su „Metalne konstrukcije 037 d.o.o.“ i Privredno društvo „Junior d.o.o.“ u Brzeću, a trenutno je angažovana kao asistent na projektu „Program podizanja kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara“ u okviru Biznis inkubatora Kruševac.




Ukupno komentara 0

Ostavite komentar